Fazolový stroganoff s cuketou. Zeleninová pochoutka, kterou určitě ocení nejen vegetariáni
Fazole jsou z výživového hlediska velmi hodnotná potravina. Obsahují, jako většina luštěnin, vysoký obsah bílkovin, vlákniny, vitamínů skupiny B a také vápníku a mědi. Podle průzkumů jejich pravidelná konzumace přispívá ke snižování krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a napomáhá také ke správné funkci střev.
Fazolí existuje mnoho barevných variant a velikostí. Na světě se vyskytuje více než padesát druhů. Nevýhodou těchto luštěnin je nutnost dlouhého namáčení před samotnou úpravou. U většiny druhů se uvádí minimálně 12 hodin.
Suroviny:
250 g fazolí pinto, 2 menší cibule, 50 ml olivového oleje, 2 lžíce rajčatového protlaku, 1 lžíce dijónské hořčice, 1 lžíce mleté uzené papriky, 5 žampiónů, 150 g sterilovaných okurek, sůl, 2 malé cukety, 1 lžíce kukuřičného škrobu, smetana
Postup:
Fazole namočíme na 12 hodin do studené vody. Druhý den je slijeme, zalijeme novou vodou a uvaříme doměkka, trvá to zhruba 45-50 minut.
Cibule oloupeme, nakrájíme nadrobno a opečeme v hrnci na polovině rozehřátého olivového oleje dozlatova. Vmícháme rajčatový protlak a dijonskou hořčici, krátce orestujeme, vmícháme uzenou papriku a po 10 vteřinách zalijeme 800 ml vody.
Žampiony očistíme a nakrájíme na plátky. Nakládané okurky nakrájíme na nudličky. Vsypeme do vody, osolíme a na středním stupni vaříme přibližně 10 minut.
Mezitím nakrájíme cuketu na kostičky a opečeme ji na pánvi na zbylém rozehřátém oleji dozlatova a doměkka.
Uvařené fazole slijeme, vsypeme do omáčky a vaříme zhruba 10 minut, až se tekutina téměř vyvaří a omáčka zhoustne.
Škrob rozmícháme ve 100 ml vody, vlijeme do omáčky a za stálého míchání povaříme 1 minutu. Odstavíme, ochutíme solí a pepřem, vlijeme smetanu a promícháme. Před podáváním přisypeme orestovanou cuketu.
Nejhojněji využívaným druhem je bílá a červená fazole. Bílá fazole se hodí na přípravu pyré, do polévek, pomazánek či salátů. Červená, tzv. chilli fazole, se hojně využívá v mexické a americké kuchyni na výrobu pikantních jídel. Příkladem může být tradiční chilli con carne.
Oblíbené jsou také druhy fazolí zvané mungo či adzuki, které se nechávají naklíčit. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat v asijských pokrmech. Kromě samotných semen je možné u většiny druhů fazolí pro přípravu pokrmů využívat také lusky.
Související
-
Fazole jsou zdravá luštěnina, která nabízí mnoho variant využití. Zkuste je udělat dušené s rajčaty
Luštěniny jsou skvělá potravina! A fazole obzvlášť. Existuje jich spousta druhů, velikostí i barev, ale všechny jsou zdravé, plné bílkovin a navíc stojí pár korun.
-
Pikantní drůbeží játra s fazolemi. Taková nostalgická vzpomínka na dětství
Když jsme byli malí, byla kuřecí játra velká vzácnost. Tak si je dnes zkuste připravit spolu s fazolemi. Bude to nostalgická vzpomínka na dětství.
-
Fazolová polévka s chorizem. Něco pro zahřátí i polechtání...
Polévka je základ každého jídla. Receptů na polévky je nepřeberné množství a každý si vybere. V zimním období je dobré si navařit pořádný hrnec. "Přijde k chuti“ ur...
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka