Dračí zuby
Paleontologický western z pera Michaela Crichtona, autora slavného Jurského parku.
70. léta 19. století byla na americkém Západě ve znamení indiánských válek, které v roce 1876 našly svou symbolickou krvavou pečeť u řeky Little Big Horn, kde indiánští bojovníci povraždili vojáky 7. kavalerie George Armstronga Custera. Žádný bílý muž, který tehdy na amerických pláních narazil na indiány, si nemohl být jistý životem; zvlášť pokud to byli Siouxové. Souběžně s tou velkou zuřila však tehdy na Divokém Západě i jiná válka – na poli vědy. Dva paleontologové, Othniel Charles Marsh a Edward Drinker Cope, kdysi přátelé, nyní však nepřátelé na život a na smrt, spolu soupeřili o vědecké pocty a vavříny.
Divoké teritorium americké Montany je plné zkamenělých kostí pravěkých živočichů, z nichž ty dinosauří jsou zvlášť ceněné. Kdo jich najde víc, kdo se proslaví a hlavně – kdo trumfne toho druhého. Marsh s Copem se nenáviděli, záviděli si, navzájem znevažovali vědeckou erudici svého protivníka, doslova na sebe kydali špínu, špehovali se a mezi jejich týmy došlo i na ozbrojené střety. Byla to skutečná „válka o kosti“, dost divoká i na Divoký západ. Známý americký autor bestsellerů Michael Crichton do ní vsadil děj svého románu „Dračí zuby“, který letos v českém překladu ve společnosti Albatros Media vydalo nakladatelství Plus. Crichton svůj román napsal ještě před slavným Jurským parkem, se kterým nemá (kromě dinosaurů) nic společného; zajímavé také je, že byl vydán až z autorovy pozůstalosti.
Paleontolog v Deadwoodu
Hrdinou příběhu je smyšlená postava studenta Williama Johnsona, který se kvůli sázce na poslední chvíli připojí k výpravě profesora Marshe. Ten ho však ve své paranoie považuje za Copeova špeha a zbaví se ho, takže se Johnson nakonec stane členem konkurenční Copeovy výpravy. Jejím cílem je povodí řeky Judith v Montaně, kde Cope skutečně v roce 1876 podnikal paleontologické vykopávky. Crichton popisuje vědeckou práci na základě studia dobových pramenů a literatury velmi barvitě, stejně jako setkání s mírumilovnými Vraními indiány a bojovnými Siouxy. Výprava se rozdělí, polovina je zmasakrována a zatímco Cope míří s částí nákladu domů, William Johnson se sám s bednami kostí ocitne v Deadwoodu, městě zlatokopů a pistolníků, kde před ním stojí velký úkol – přežít a přivézt profesoru Copeovi jejich nejvzácnější nález: brontosauří zuby.
Michael Crichton v románu „Dračí zuby“, který je pochopitelně fikcí a jehož příběh se ve skutečnosti nestal, spojil dvě své velké lásky – dobrodružství vědy a dějiny Divokého západu. Vznikl tak asi jediný paleontologický western v historii literatury. A nejspíš vás nepřekvapí, že se čte doslova jedním dechem.
Michael Crichton: Dračí zuby. Praha: Plus, 2018. ISBN 978-80-259-0921-8.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.