Dračí zuby

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zuby tyrannosaura
0:00
/
0:00

Paleontologický western z pera Michaela Crichtona, autora slavného Jurského parku.

70. léta 19. století byla na americkém Západě ve znamení indiánských válek, které v roce 1876 našly svou symbolickou krvavou pečeť u řeky Little Big Horn, kde indiánští bojovníci povraždili vojáky 7. kavalerie George Armstronga Custera. Žádný bílý muž, který tehdy na amerických pláních narazil na indiány, si nemohl být jistý životem; zvlášť pokud to byli Siouxové. Souběžně s tou velkou zuřila však tehdy na Divokém Západě i jiná válka – na poli vědy. Dva paleontologové, Othniel Charles Marsh a Edward Drinker Cope, kdysi přátelé, nyní však nepřátelé na život a na smrt, spolu soupeřili o vědecké pocty a vavříny.

Divoké teritorium americké Montany je plné zkamenělých kostí pravěkých živočichů, z nichž ty dinosauří jsou zvlášť ceněné. Kdo jich najde víc, kdo se proslaví a hlavně – kdo trumfne toho druhého. Marsh s Copem se nenáviděli, záviděli si, navzájem znevažovali vědeckou erudici svého protivníka, doslova na sebe kydali špínu, špehovali se a mezi jejich týmy došlo i na ozbrojené střety. Byla to skutečná „válka o kosti“, dost divoká i na Divoký západ. Známý americký autor bestsellerů Michael Crichton do ní vsadil děj svého románu „Dračí zuby“, který letos v českém překladu ve společnosti Albatros Media vydalo nakladatelství Plus. Crichton svůj román napsal ještě před slavným Jurským parkem, se kterým nemá (kromě dinosaurů) nic společného; zajímavé také je, že byl vydán až z autorovy pozůstalosti.

Michael Crichton: Dračí zuby

Paleontolog v Deadwoodu

Hrdinou příběhu je smyšlená postava studenta Williama Johnsona, který se kvůli sázce na poslední chvíli připojí k výpravě profesora Marshe. Ten ho však ve své paranoie považuje za Copeova špeha a zbaví se ho, takže se Johnson nakonec stane členem konkurenční Copeovy výpravy. Jejím cílem je povodí řeky Judith v Montaně, kde Cope skutečně v roce 1876 podnikal paleontologické vykopávky. Crichton popisuje vědeckou práci na základě studia dobových pramenů a literatury velmi barvitě, stejně jako setkání s mírumilovnými Vraními indiány a bojovnými Siouxy. Výprava se rozdělí, polovina je zmasakrována a zatímco Cope míří s částí nákladu domů, William Johnson se sám s bednami kostí ocitne v Deadwoodu, městě zlatokopů a pistolníků, kde před ním stojí velký úkol – přežít a přivézt profesoru Copeovi jejich nejvzácnější nález: brontosauří zuby.

Michael Crichton v románu „Dračí zuby“, který je pochopitelně fikcí a jehož příběh se ve skutečnosti nestal, spojil dvě své velké lásky – dobrodružství vědy a dějiny Divokého západu. Vznikl tak asi jediný paleontologický western v historii literatury. A nejspíš vás nepřekvapí, že se čte doslova jedním dechem.

Michael Crichton: Dračí zuby. Praha: Plus, 2018. ISBN 978-80-259-0921-8.