Domácí sádlo a škvarky
Není nad domácí!
- 1 kg syrového sádla
- asi lžíce mléka nebo bílého vína
- případně sůl
Postup:
- Sádlo nakrájíme na stejně velké kostičky - je to důležité, aby se stejnoměrně vypékaly.
- Vložíme nejlépe do litinového nebo jiného silnostěnného kastrolu, přilijeme trošku vody (100 ml) a na středním plameni zahříváme za občasného zamíchání.
- Když se vypeče tuk, trochu zvýšíme teplotu, občas zamícháme a hlídáme.
- Když už se kostičky sádla pěkně oddělují, zastříkneme mlékem – škvarky by pak měly být pěkně zlatavé nebo zastříkneme bílým vínem a doškvaříme.
- Kdo chce, může trochu přisolit, ale je lepší nechat sádlo přírodní, pak ho můžete využít i jako základ domácí kosmetiky nebo mastí.
- Sádlo slijeme do dobře vymytých skleniček, chceme-li škvarky oddělené, slijeme sádlo přes kovový cedník. Můžeme také sádlo slít dřív a v troše zbylého sádla škvarky doškvařit pěkně do zlatova. Také je vložíme do čistě vymytých skleniček.
- Necháme zcela vystydnout, zavíčkujeme a uložíme v chladu a tmě.
Související
-
Vepřové, husí či kachní sádlo výborně dochutí pokrm. Navíc jde o superpotravinu
Vepřové, husí nebo kachní sádlo výborně dochutí pokrm, navíc je zdrojem zdraví prospěšných látek. Některými výživovými odborníky je proto dokonce nazýváno superpotravinou.
-
Víte, kdy použít máslo a kdy margarín? Do jakého pečiva patří olej a kam sádlo?
Není jedno, jaký tuk používáme při přípravě pečiva. Proto, když zaměníme tuk z receptu za tuk jiný, nemusí to dopadnout pro naše chuťové buňky zrovna dobře!
-
Vepřové sádlo s cibulí se hodí nejen na chléb. Jde o skvělý základ mastí proti zánětům a ekzémům
Už jste se někdy koupali v polévce? Doporučíme vám koupel, která svým složením a vůní polévku trochu připomíná. Co je ale nejdůležitější ‒ pomáhá při ekzémech a ule...
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.