Do nového školního roku s Janem Amosem Komenským aneb žáci a učenci v Labyrintu světa
Svět učených v Labyrintu světa, 1. část (5:03) – Historické souvislosti: Komenský ředitelem školy (21:31) – Svět učených v Labyrintu světa, 2. část (26:57)
V úvodním přehledu zajímavostí uslyšíte několik myšlenek ze stěžejního Komenského spisu, Porady o nápravě věcí lidských, přejatých ze stručného výtahu, uveřejněného na webu projektu Komenský 2020. Týkají se politiky, komunikace a světa jako takového.
Svět učených v Labyrintu světa
V roce 2020 jsme si připomněli 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského. Při té příležitosti vznikl projekt Komenský 2020, zaměřený na studenty škol a vůbec na širokou veřejnost. Jeho tvůrci a organizátoři chtěli oslovit českou společnost s Komenského poselstvím, předat jeho odkaz současné mladé generaci a přizvat tak národ k navázání a dokončení Komenského „porady o nápravě“. To byl jeho velký sen: napravit lidstvo. Na svém stěžejním díle Obecná porada o nápravě věcí lidských, kde představil svou vizi a cestu k proměně společnosti, pracoval po celý život.
Jan Amos Komenský bývá po právu nazýván „učitelem národů“. O jeho životě i učeném didaktickém díle jste všichni slyšeli ve škole. I když jste toho nejspíš většinu zapomněli, pár názvů Komenského prací vám snad v hlavě utkvělo. Orbis pictus, Brána jazyků otevřená nebo třeba Velká didaktika.
Mnohým z vás se jako první vybaví Labyrint světa a ráj srdce, ale kdybyste měli kohokoliv obeznámit s obsahem tohoto spisu, zůstanete nejspíš v rozpacích. Komenského alegorický spis Labyrint světa málokdo z našich současníků četl. A je to škoda. Kdybyste ho otevřeli, zjistili byste, že svět počátku 17. století nebyl horší ani lepší, než je ten náš – alespoň co se týče lidských ctností i nectností. Komenský ve svém Labyrintu podal trefný popis jednotlivých stavů tehdejšího světa a nevynechal ani stav učenců a filosofů. A právě proto nás Labyrint světa a ráj srdce zajímá. Našim průvodcem po světě Komenského Labyrintu je komeniolog Jan Hábl z Katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.
Související
-
Jan Ámos Komenský v Horní Branné aneb Téměř tajemné a mystické pobyty učitele národů v Podkrkonoší
Po nešťastné bělohorské bitvě musel Jan Amos Komenský opustit Fulnek na Moravě, kde byl kazatelem bratrského sboru. Po pobytu v Přerově se uchýlil do Brandýsa nad Orlicí.
-
Dodnes se neví, kde se Jan Amos Komenský narodil, ale v Polsku ho postihla tragédie
Přezdívá se mu učitel národů, protože se věnoval teorii výchovy a vytvořil speciální metodiku výuky cizích jazyků. Jeho tvorba byla ale mnohem širší.
-
Ve škole mysleli, že tam učil. Kde byl a kde nebyl ve Fulneku Jan Amos Komenský?
Dlouho zdobila fasádu budovy nejstarší školy ve Fulneku cedule, že tam učil Jan Amos Komenský. Jenže podle odborných přezkumů to bylo jinak. Takže kde byl a kde nebyl?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka