Dezinfekční gel si můžete vyrobit i doma. Jak na to?
Na vstupech do lékáren visí cedule s nápisy o tom, že roušky ani dezinfekční gely nejsou. Drogerie a obchody hlásí vyprodáno. Pokud jste si dezinfekci nestihli nakoupit do zásoby, není nic složitého si ji doma vyrobit.
Stačí vám k tomu pouze tři ingredience, které se ještě sehnat dají ve všech lékárnách a drogériích.
Na výrobu domácího dezinfekčního gelu podle návodu Světové zdravotnické organizace si připravte čistou litrovou lahev, glycerin (známý též jako glycerol), peroxid vodíku o síle 3 % a litr čistého alkoholu (ideálně 96% etanol nebo 99,8% izopropylalkohol).
Dále budete potřebovat ještě jednu nebo dvě injekční stříkačky a převařenou vodu.
Do litrové láhve nalijte 830 mililitrů alkoholu, ke kterému stříkačkou přidáte 42 mililitrů peroxidu vodíku.
Směs důkladně promíchejte a po promíchání přidejte novou nebo převařenou stříkačkou 15 mililitrů glycerolu. Opět vás bude čekat promíchání vzniklé směsi.
Pak už jen stačí dezinfekci doplnit převařenou vodu do jednoho litru. Vše znovu promíchejte a poté ji nechte tři dny odstát v tmavé místnosti.
Možné je vyrobit si i desinfekční gel. Stačí k připravené směsi přimíchat gel z aloe vera. Ten seženete třeba ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou, v některých lékárnách nebo drogériích.
Vůni desinfekčního gelu můžete ještě vylepšit, a to přidáním esenciálního oleje. Některé esenciální oleje mají také antibakteriální účinky – například hřebíčkový, levandulový, tymiánový nebo tea tree.
Související
-
Desatero bezpečného chování pro seniory
Senioři patří mezi při nákaze koronavirem mezi nejohroženější skupinu. Pokud je vám tedy víc než 65 let, měli byste dodržovat tyto zásady.
-
Jak nosit roušku a starat se o ni: jasně a stručně
Od 18. března musíme při pobytu venku nosit roušky, ústenky nebo si obličej zakrýt aspoň šátkem. Víte ale, jak se o roušky správně starat, aby se daly používat opakovaně?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka