Děčínská zoo hlásí další přírůstek – mládě ohrožené veverky Prévostovy
Nádherně zbarvená tropická veverka je dalším přírůstkem v děčínské zoologické zahradě. Opět po roce se podařilo rozmnožit ohroženou veverku Prévostovu.
„Narodila se zhruba před dvěma měsíci. Na to, že je na světě, ale chovatelé přišli až v těchto dnech, kdy vylezla z hnízdní budky. Samice totiž rodí mláďata do úkrytu, který chovatelé nekontrolují z toho důvodu, že by matka jinak mohla mláďata ze stresu buď přestat kojit, nebo je dokonce sežrat,“ vysvětlil vrchní chovatel Petr Haberland.
Tento druh veverky žije v deštných lesích jihovýchodní Asie, zejména na Malajském poloostrově, ostrovech Sumatra a Borneo a menších ostrovech v jejich okolí. Introdukovaný byl taktéž na ostrov Sulawesi.
Patří k nejnádherněji zbarveným savcům, proto se dříve jmenovala veverka nádherná.
Veverka Prévostova žije v malých rodinných skupinách a dorozumívá se švitořivým, ptáky připomínajícím hlasem a pohyby ocásku.
Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje mezi 13-28 centimetry, ocasu 8-26 centimetrů, hmotnost se pohybuje kolem 250 gramů. Žije v párech nebo malých rodinných skupinách a staví si velká hnízda vysoko v korunách stromů, nebo využívá dutiny.
Související
-
Ústecká zoo se stala domovem nové velké šelmy – samice levharta sněžného
Do ústecké zoo dorazila velká kočkovitá šelma, je jí samice levharta sněžného jménem Tierra ze Zoo Dresden, která v dubnu oslaví dva roky.
-
V pavilonu exotária ústecké zoo žijí jedovatí korovci mexičtí
Povrch korovců připomíná kůru stromů, jen jejich šupiny jsou barevnější: žlutá se střídá s černou nebo hnědou. Právě výrazná varuje okolí, že jde o jedovatého živočicha.
-
Medvěd Bruno z děčínské zoo řádí na sněhu, spát se mu nechce
Medvěd Bruno z děčínské zoologické zahrady si plnými doušky užívá sněhovou nadílku. K zimnímu spánku se prozatím ulehnout nechystá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.