Děčín čeká Mistrovství České republiky v jízdě na pákových drezínách

29. srpen 2014

Pákové drezíny kdysi běžně používaly pracovní čety při opravách železnice. Časem opraváře kolejí vystřídali nadšenci, kteří na těchto strojích závodí. Dokonce mají Mezinárodní mistrovství České republiky!

Děčín se v sobotu 30. srpna opět stane dějištěm Mezinárodního mistrovství České republiky v jízdě na pákových drezínách.

Své umění v ovládání kdysi běžného dopravního prostředku pracovních čet při opravách železnice změří několik českých i německých posádek.

Posádku drezíny tvoří šest členů – čtyři jsou na páce a dva střídají. Ale pozor – nejde o nějaké recesistické závody - posádky trénují na závody pravidelně – jízda na drezíně je totiž pořádná dřina.

Jakou trať musí závodníci na drezínách zvládnout? „Je to jízda na 10 kilometrů. Pro trénované týmy trvá kolem 26 minut, netrénovaní by to asi nezvládli,“ konstatuje šéf mistrovství František Korel.

Šampionát se uskuteční v sobotu 30. srpna v areálu Česko-saských přístavů v Děčíně-Loubí. První posádka vyjede na závodní trať už v 10:00.

autor: Josef Suk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.