Čoko Jordán navazuje na stoletou tradici výroby čokolády v Děčíně
Oficiální název firmy Čoko Jordan je Jordan & Timaeus – podle čokoládovny, která v Děčíně fungovala za první republiky. Hlásí se tím k tradici výroby čokolády v Děčíně.
Čoko Jordán vyrábí čokoládové bonbóny – odlévané do forem a následně plněné, nebo máčené do bílé, mléčné nebo hořké čokolády. Následně mohou bonbóny i zdobit. Vyrábí také čokoládové tabulky, třeba s oříšky nebo s ovocem. Základní surovinu, tedy čokoládu, přitom nakupují až v Belgii.
Náplně bonbónů nabízejí čokoládové, ořechové, nugátové, jahodové, brusinkové, višňové, meruňkové i alkoholické. Všechny druhy se vlastně ani nedají spočítat.
Bonbóny z Čoko Jordan mají trvanlivost půl roku – stačí se o ně dobře starat. V žádném případě byste je neměli dávat do ledničky, nebo naopak na sluníčko. Nesnášejí totiž teplotní šoky. Nejlépe jim svědčí 16 až 20 stupňů Celsia.
A co si dáte v Čoku Jordan a jinde ne? „Bonbon z hořké čokolády se švestkovou náplní,“ usmívá se Jaroslav Vaňkát z Čoko Jordan a prozrazuje, nad čím novým teď přemýšlí: „Je to griliáš, marokánka, ovocná náplň z černého rybízu nebo jablka se skořicí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.