Černý bez je užitečný nejen při nachlazení. Je to doslova „všelék“
Černému bezu se říká i bzina, pukač nebo smradinka. Roste opravdu všude, je to keř odolný, nenáročný a péči člověka nepotřebuje.
Než bez rozkvete, využijte jeho listy a výhonky. Když je rozdrtíte na kaši, můžete si ji namazat na bolavé koleno, jestli v něm máte vodu nebo revma.
Květy sbírejte za suchého počasí, a to před jejich úplným rozvinutím. Stříhejte je opatrně, aby z nich nevypadalo moc pylu.
V bezových květech jsou vitamíny od A přes B až po C, navíc mají protizánětlivý a antibakteriální účinek. Mírní kašel, tlumí křeče v břiše. Bezový čaj zase pomůže při horečce.
Květy černého bezu můžete jíst i syrové. Nejvyhlášenější je ale asi bezový sirup. Jak na to? Převařte si 3 litry vody. Přidejte kyselinu citronovou a nechte vychladit. Přidejte do toho určitě půl kila květů, klidně i trochu víc. Přidejte pár plátků citrónu a nechte v chladu dva dny. Občas promíchejte.
Po dvou dnech si rozvařte ve dvou litrech vody 6 kilo cukru krupice. Pěkně s tím míchejte, ať se vám cukr nepřipálí. No, a nechte zase vychladnout. Scezenou bezovou šťávu smíchejte s cukrovým roztokem a naplňte do lahví.
Při nachlazení nebo nemocných průduškách užívejte 5x denně polévkovou lžíci. Lahodný nápoj si připravíte ze sirupu a minerálky, citrónu a zázvoru.
Související
-
Žampiony prospívají zdraví. Je v nich spousta vitamínů, kyselina listová i železo
Žampiony chutnají jen jemně houbově, proto si je dopřávají i ti, kteří jinak houby moc nemusí. Navíc obsahují i dost zdraví prospěšných látek.
-
Čerstvý chřest má pozoruhodný vliv na naše zdraví. Vychutnat si ho ale můžete jen 2 měsíce v roce
Chřest je nejen lahodná delikatesa, ale i „superpotravina“. Málo se ví, že je bohatý na živiny a patří mezi nejzdravější druhy zeleniny.
-
Shiitake, tzv. „perla mezi houbami“, je nejen mimořádně zdravá, ale i chutná
Houba Shiitake, neboli Houževnatec jedlý, pochází původně z východní Asie, kde se její léčebné účinky využívají více než 2000 let. V našich lesích ho ale bohužel nenajdete.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.