Aligátoři Libor a Adéla jsou opět na letním bytě

12. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Libor - aligátor severoamerický

Na „letní byt“ v ústecké zoo se 9. června ráno přemístil aligátor americký Libor. Pokolikáté už se Libor stěhoval, to ošetřovatelé sami netuší. Ovšem znovu není sám – letní výběh obývá se svou družkou Adélou.

„Je to už tradice, která běží desetiletí – aligátoří samec je v zoo od roku 1976. Máme to proto už natrénované – probíhá to rychle a zvířata to moc nestresuje. Už to znají, probíhá to dvakrát ročně,“ popisuje mluvčí zoo Matěj Kynšt.

I když je celá akce v podstatě rutinou, jedna obtíž se nemění – aligátor Libor je opravdu těžký, proto je na jeho transport zapotřebí šesti silných ošetřovatelů.

Proč se vlastně aligátoři pravidelně přesunují? „Pocházejí z krajin, které jsou mnohem teplejší, proto by zimu, kdy teploty klesají, nemusela tato zvířata zvládnout. Letos přesun do letního výběhu zbrzdilo chladné jaro – vypouštěli jsme je raději o něco později,“ shrnuje Kynšt.

Společnost Liborovi ve výběhu dělá samice Adéla, která sem doputovala z plzeňské zoo. „Výběh s ním sdílí jen poslední dva, tři roky. Předtím byla podstatně mladší, proto nemohla být chována přímo s ním,“ vysvětluje Matěj Kynšt.

Aligátořímu páru se zatím mladé vyvést nepovedlo – chovatelé ale věří, že se to v budoucnu změní.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...