7. prosinec: napadení Pearl Harbouru a Jitka Asterová

Jitka Asterová
Jitka Asterová

Je 7. prosince, svátek má Ambrož. Dnes to bude trochu letadlové, je totiž mezinárodní den civilního letectví. Jestli se někam letadlem chystáte, buďte na pilioty hodní.

S letadly souvisí také jméno přístavu Pearl Harbouru. Nebýt 7. prosince 1941, asi by nikdo malebnou vesničku na Havaji neznal.

Dlouho se využívala jako vojenská základna USA. A právě ve zmíněný den dostalo Japonsko nápad, že to Američanům jaksepatří spočítá. Po šesté ráno vylétly stovky letadel Zero k prvnímu útoku na přístav a před osmou začaly vybuchovat první bomby.

Výsledek útoku byl děsivý – přes 2000 mrtvých, několik potopených válečných lodí a v podstatě zničená základna. Japonsku se tohle rozhodnutí dost vymstilo. Útokem v podstatě donutili představitele USA, aby vstoupili do války. Jak to pak dopadlo, všichni víme.

Pokud si chcete udělat alespoň malý obrázek o 7. prosinci 1941, vřele doporučuji film Pearl Harbour. Je to poměrně věrné.

Popřejeme také k narozeninám, a to herečce, která ve filmech většinou ztvárňovala vnadné a přitažlivé krasavice.

Jitka Asterová natočila filmů drahně, taky pár let moderovala v rádiu docela vkusný pořad s erotickou tématikou. Dneska je jí 59 let. Gratulujeme. Hezký poslech přeje Petr Beran.