28. leden: ledový kontinent a doktor z MASH

28. leden 2019

Je pondělí 28. ledna, svátek má Otýlie. Začnu pranostikou: „Je-li Karel Veliký málo ledový, únor to zase napraví.“ Vypadá to tedy, že mrazy jen tak nepoleví.

Jak jste na tom s internetovým připojením? Jestli vám dnes nějak hapruje, stěžujte si. Je na to ideální den, totiž Mezinárodní den širokopásmových služeb, tak vás snad nikde neodmítnou.

Dnes si také uděláme výpravu na poslední objevený kontinent. No schválně, kterýpak to asi byl? Ano, Antarktida. 28. ledna 1820 ji objevil mořeplavec s děsivým jménem, a teď mi promiňte výslovnost, Fabian Gottlieb von Bellingshausen.

O jeho prvenství se dodnes vedou spory, neb v tu dobu se kolem Antarktidy motalo těch výprav trochu víc. Ani se nechce věřit, že dřív to byl kontinent plný lesů a zvěře. Led je tam podle vědců nějakých mizerných 46 milionů let.

A ještě přání k narozeninám. Slaví je Alan Alda. No, možná vám to jméno nic neřekne, ale Hawky Pierce ze slavného seriálu MASH, to už jej jiná písnička.

V kůži téhle postavy strávil dlouhých 11 let, a tak se není čemu divit, že už jí měl ke konci plné zuby. V dalších letech hodně psal, režíroval a věnoval se jiným projektům. Dnes je mu 83 let. Hezký poslech přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.