27. leden: paní Olga a četník ze Saint Tropez

27. leden 2019

Dnes je neděle 27. ledna, svátek má Ingrid. Nedá mi to a dnes vzpomenu manželku našeho prvního českého prezidenta. Paní Olga Havlová to rozhodně v životě lehké neměla.

Ono vytvářet domácí zázemí manželovi, který věčně tahá domů i na chalupu kamarády z undergroundu, tráví čas od času nějakou dobu v kriminále, a nakonec se ještě ke všemu stane prezidentem, to rozhodně není jednoduchá úloha.

Dodejme, že všechny své role zvládla se ctí. Založila i dodnes funkční nadaci, tedy „Výbor dobré vůle“, který pomohl už tisícovkám lidí. Olga Havlová zemřela před 23 lety. Pokud se dobře pamatuji, fronta lidí, kteří jí chtěli vzdát na poslední cestě čest, byla doslova nekonečná.

A ještě jedna vzpomínka. U nás máme komika Louise de Funèse navždycky spojeného s Františkem Filipovským. Sám jsem viděl některé filmy v originále, a ať se na mě kritici nezlobí, nebylo to ono.

Pan Funès žil nejraději ve skleníku na svém zámečku a věnoval se pěstování růží. Dokonce se mu podařilo vyšlechtit oficiálně uznaný druh květiny, která tak nese jeho jméno. Zemřel před 36 lety.

autor: Petr Beran
Spustit audio