23. únor: motor na naftu a český držitel Oscara

23. únor 2019

Máte doma auto na naftu? Jak to tak vypadá, moc dlouho si ty naše milované diesely neužijeme.

Třeba v Německu se už s takovým autem často do center některých měst ani nedostanete. A tak tu je možná soumrak jednoho z největších vynálezů 19. století.

Motor si nechal patentovat pan Diesel 23. února 1893. Ještě dlouho ale trvalo, než s ním prorazil. A to nemluvíme o autech.

První pohon v praxi se týkal lodí. Ta první byla spuštěna na vodu až v roce 1911 a dlužno dodat, že spolehlivě sloužila až do druhé světové války. A mám takový pocit, že minimálně na moři se lodě s pohonem pana Diesela budou prohánět ještě dlouho.

Oscarových režisérů u nás mnoho není. Jiří Menzel mezi ně patří, cenu obdržel za film Ostře sledované vlaky. Být to jen na mě, dal bych mu zlatých sošek ještě víc. Ale o těch rozhodují páni akademici ve státech. My jsme rádi, že pan Menzel natočil třeba vesničku a spoustu dalších laskavých filmů, na které se rádi díváme i dneska. Dnes je mu 81 let.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?