23. únor: motor na naftu a český držitel Oscara

23. únor 2019
Stalo se dnes

Máte doma auto na naftu? Jak to tak vypadá, moc dlouho si ty naše milované diesely neužijeme.

Třeba v Německu se už s takovým autem často do center některých měst ani nedostanete. A tak tu je možná soumrak jednoho z největších vynálezů 19. století.

Motor si nechal patentovat pan Diesel 23. února 1893. Ještě dlouho ale trvalo, než s ním prorazil. A to nemluvíme o autech.

První pohon v praxi se týkal lodí. Ta první byla spuštěna na vodu až v roce 1911 a dlužno dodat, že spolehlivě sloužila až do druhé světové války. A mám takový pocit, že minimálně na moři se lodě s pohonem pana Diesela budou prohánět ještě dlouho.

Oscarových režisérů u nás mnoho není. Jiří Menzel mezi ně patří, cenu obdržel za film Ostře sledované vlaky. Být to jen na mě, dal bych mu zlatých sošek ještě víc. Ale o těch rozhodují páni akademici ve státech. My jsme rádi, že pan Menzel natočil třeba vesničku a spoustu dalších laskavých filmů, na které se rádi díváme i dneska. Dnes je mu 81 let.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.