21. březen: jarní rovnodennost a Hurikán

21. březen 2019
Stalo se dnes

Tak jste asi včera ve spoustě médií slyšeli, že začalo jaro. Nebylo to tak úplně přesné. Jaro skutečně začalo, ale ve 22:50 a tím pádem první jarní den je až dneska.

Abychom si to trochu vysvětlili, ona totiž včera proběhla v noci jarní rovnodennost. Co že to znamená? Rovnodennost je v astronomii okamžik, kdy je Slunce v rovině zemského rovníku, takže jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose.

Slunce o rovnodennosti vychází přesně na východě a zapadá na západě, ale prosím vás, to byste právě teď museli být v nadmořské výšce 0 m nad Středozemním mořem.

Jestli tomu tak je, hezkou dovolenou. A ještě jeden omyl musíme napravit. Prý je stejně dlouhý den, jako noc. Není. Sluneční kotouč není bod a jeho paprsky se navíc v atmosféře ohýbají,

takže v den rovnodennosti je Slunce viditelné nad obzorem přibližně 12 hodin a 10 minut, pod obzorem je jen 11 hodin a 50 minut. No vědu máme za sebou, pojďme popřát.

Dneska slaví narozeniny majitel oblíbeného chrapláku, hurikán Dalibor Janda. Zpívá mu to pořád, občas ho můžete vidět na koncertě i s jeho nadanou dcerou. Dnes je mu 66 let. 

autor: Petr Beran
Spustit audio