20. březen: Jan Nepomucký a bard z Národního

20. březen 2019

Až někdy půjdete procházkou po Karlově mostě, všimněte si jedné ze soch, která má ohmataný podstavec.

Vedle ní je také vyznačeno místo s křížem na zábradlí. Jde o sochu Jana Nepomuckého. Kdo to vlastně byl? Generální vikář arcibiskupův, vlastně jeden z nejvyšších církevních představitelů.

Jenže arcibiskup se v roce 1393 nepohodl s králem Václavem, šlo samozřejmě o moc. Nu a král zajal čtyři biskupovi muže, a ti ten spor jaksi odnesli.

Jan Nepomucký byl umučen a 20. března 1393, právě z onoho vyznačeného místa, o kterém jsme mluvili, byl shozen do Vltavy. Takhle dřív vypadal politický boj. Řekl bych, že dneska jsme přeci jen o kus dál.

Dnes také vzpomenme skvělého herce, Luďka Munzara. Jestli se dá o někom říci, že byl pravým bardem Národního divadla, byl by to on.

V angažmá byl od roku 1957 a odešel až po sporech s novým vedením v 90. letech. Svůj hlas propůjčil i americkému herci Paulovi Newmanovi.

Měl slabost pro rozhlas a účinkoval v řadě rozhlasových pořadů. Možná si vybavíte pořad Okouzlení slovem na rozhlasové Dvojce. Dnes by panu Munzarovi bylo 86 let.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...