16. leden: narodil se Spejblův táta Josef Skupa

16. leden 2018
Spejbl a Hurvínek před mikrofonem

Dneska je úterý, 16. ledna. Co říká o dnešním dni kalendář? Počasí se zdá trochu vrací k průměru, který je pro tohle období -0,8°C a to dneska docela sedí. Dnešek je dnem, kdy nesmíme zapomenout na statečného studenta historie, Jana Palacha.

Právě 16. ledna 1969, tenkrát byl čtvrtek, se v půl druhé odpoledne na protest proti okupaci sovětských vojsk zapálil v horní části Václavského náměstí. Doběhl skoro až k muzeu, kde se ho kabátem pokusil uhasit kolemjdoucí železničář. Ale už bylo pozdě. Jan Palach za tři dny zemřel.

Ale najdeme i veselejší vzpomínku, 16. Ledna 1892 se narodil Josef Skupa. Český loutkář a dalo by se říct takový otec Spejbla a Hurvínka. Říká se, že řezbář Karel Nosek vytvořil panáčka prý ne nepodobného samotnému umělci. V plzeňském nářečí, Skupa tam učil na gymnáziu matematiku, slovo „Bejbl“ označovalo hlupáka, trumberu či nemotoru. A tomu prý chudák Spejbl vděčí za své jméno i povahu.

Sám na jevišti neznamenal skoro nic, ale když k němu roku 1926 přibyl mladý pan Hurvínek, zrodila se dvojice umělců, která „udělala díru do světa“. Hezký den přeje Petr Beran.

  • Historie
  • Publicistika