11. březen: mozek a český Mrazík

11. březen 2019

Co ty v té hlavě máš, ptávala se mě ve škole naše třídní. Dneska už odpověď znám, mám tam mozek.

Pokud mě slyšíte a ještě k tomu rozumíte, tak se nemusíte obávat, máte ho tam taky. A s ním i důvod k oslavě... Dnešek je totiž Evropským dnem mozku. Co bychom si bez něj počali, že?

Nechci se tady zabývat podrobnostmi, koneckonců je to náš stále nejméně prozkoumaný orgán, ale pár zajímavostí najdeme. Kompletně rozvinutý lidský mozek obsahuje 85 až 100 miliard navzájem složitě pospojovaných mozkových buněk.

Je pak jenom na vás, kolik si jich za život sami zničíte. Převážná část růstu mozku se odehrává během prvních tří měsíců nitroděložního života a při narození je počet mozkových buněk už konečný.

Pro rodiče je jistě známá zkušenost, že dítě vyroste mnohem dřív z kalhot než z čepice. Tak vám přeju, ať slouží.

Je zvláštní, kolik postav se mi vybaví, když se řekne jméno Martin Dejdar. Mrazík, ale taky seriál Zdivočelá země, a samozřejmě Ypsilonka.

Ovšem můj největší obdiv má za to, že už přes 25 let dokáže dabovat hlas žlutého 11letého kluka, Bárta Simpsona. A dabuje ho skvěle, jak jistě sami uznáte, při srovnání s originálem.

Dnes je Martinovi 54 let. Gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...