10. září: smrt krasavice a jak to bylo s Kozinou

František Josef I. a Sissi, miniatura na porcelánu (Hofburg, Vídeň)

Dnes je pondělí 10. září, svátek má Irma. Pokud vám řeknu jméno Alžběta, budete asi, krom znalců historie, trochu tápat.

Jakmile ale dodám císařovna Sissy, to je hned jiná. Byla to vyhlášená krasavice, ale mezi námi to s tou péčí o vzhled dost přeháněla. Jen úprava vlasů prý trvala denně přes 4 hodiny a bylo k tomu potřeba pět lidí.

Císařovna byla ke konci života, jak bych to nazval, trochu mimo. Zabývala se spiritismem a podobně. Ovšem ze života odešla smutným způsobem. Právě před 120 lety byla Alžběta Bavorská zavražděna italským anarchistou Luigi Luchenim. A ještě k tomu pilníkem.

„Lomikare, Lomikare, do roka a do dne tě vyzývám na boží súd“, zvolal s oprátkou na krku nezlomený vůdce odbojných Chodů Jan Sladký, řečený Kozina. Stalo se 10. září 1652.

Legendu všichni známe. A jaká je skutečnost? Kozina byl opravdu statečný chlap a kurážně hájil práva Chodů. V trhanovském zámku vyzýval ke vzpouře proti vrchnosti. Byl uvězněn a jako „arcisvůdce“ a buřič oběšen.

Pan Lammingen by Kozinovi vzpouru možná i odpustil, nebýt toho, že mu chodil za dcerou. A takhle to máte v historii skoro se vším. Hezký poslech přeje Petr Beran.