Žirafa z pralesa
Zvláštnímu "pralesnímu oslu" říkali domorodci okapi. Od dob britského guvernéra v Ugandě sira Johnstona mu tak říkáme také.
Začalo to Stanleyem. Tím, co našel Livingstona.
Afričtí Pygmejové mu vyprávěli o jakémsi neznámém druhu pralesního osla. A protože ho Stanley nikdy nespatřil, věnovali mu pár pruhů z jeho kůže. V Anglii se o ně však nikdo nezajímal... Všechno se změnilo, když se o zvláštním pralesním oslu, kterému domorodci říkali okapi dozvěděl britský guvernér v Ugandě sir Harry Johnston. V té době už měl k dispozici i další svědectví Evropanů, někteří dokonce zvíře viděli a považovali je za pruhovanou antilopu. Když Johnston ukázal Pygmejům svého mezka, řekli mu: "Ano, právě tak vypadá okapi. Jenom je pruhovaná!" Usoudil tedy, že se jedná o pralesní zebru. Pak se mu však donesla další svědectví, z nichž vyplývalo, že okapi má na hlavě jakési rohy. Narazil dokonce na stopy zvířete. Byly to stopy lichokopytníka a ne sudokopytníka; o zebru jít nemohlo. Je to tedy přeci jen antilopa, myslel si Johnston. Jistý profesor Sclater v Londýně s ním však nesouhlasil a podle zaslaných pruhů kůže, bez jakýchkoliv dalších důkazů popsal v roce 1901 dosud neznámé zvíře jako pralesní zebru, Equus johnstoni. Mýlil se. Ale mýlil se i Johnston.
Zanedlouho mu náhoda přihrála do rukou dvě lebky a celou kůži neznámého tvora. Na lebce byly zřetelné růžky, pokryté srstí. Jen jeden tvor má takové růžky - a to je žirafa. Jenže žirafy žijí v otevřených stepích, jak by se dostaly do vlhkého a tmavého pralesa? Okapi se dokonce, a to bylo další překvapení, podobala více vymřelé třetihorní žirafě Samotherium boissieri z ostrova Samos v Egejském moři, než své novověké a o dost větší příbuzné. Byla jí dokonce tak podobná, že vědci chvíli váhali, zda okapi zařadit přímo do rodu Samotherium a nebo zda pro ní vytvořit rod samostatný. Nakonec učinili to druhé a tak se tajemná žirafa z pralesů Konga dočkala jména Okapia johnstoni. Pořád se ještě psal rok 1901. Tak dlouho se okapi dokázala ukrývat před zraky Evropanů a hlavně vědců. Do pralesa Ituri, kde se okapi vyskytují začaly vzápětí jezdit výpravy lovců a dobrodruhů a ukázalo se, že nové zvíře není zase až tak vzácné. Žilo jich tu dost. Bývali obyvateli stepí a do pralesa se stáhly druhotně, říkají dnes o nich vědci. Lokalita, kterou obývají, není velká. Tisíckrát dvě stě kilometrů.
Okapi se stala jedním z živoucích důkazů, že i v počínajícím 20. století je stále ještě možné objevit velkého neznámého živočicha - což se ostatně potvrdilo ještě mnohokrát v dalším průběhu století. Dokonce i v jeho samotném závěru: až koncem 90. let byl z pralesů východní Asie popsán tajemný lyrorožec, se kterým je to ještě složitější, než s pověstnou okapi. Víc než právě ty rohy totiž zatím žádný vědec z lyrorožce neviděl. I dnes je zoologům jasné, že v neprostupných džunglích, kterých je na naší planetě kupodivu pořád dost mohou stále ještě žít velká zvířata, o nichž nemáme ani tušení. Sběrem indicií o jejich možné existenci se zabývají kryptozoologové, sdružení v Mezinárodní kryptozoologické společnosti. Ve znaku mají pralesní žirafu okapi.
Frederik Velinský
(Pramen: Jaroslav Mareš: Po záhadných stopách)
Fotografie Jaroslav Mareš
Další texty, uveřejněné v rubrice Napínavé bádání najdete V ARCHIVU PŘÍSPĚVKŮ.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Z prezidentské volby se stal životní styl. Přerušení výjezdů kandidátům prospělo, říká expertka Králová
-
‚Daj jim do ruky jen jeden lístek s A.B.,‘ zmínila na sítích. Volební výsledky ale manipulace vyvracejí
-
ONLINE: První den prezidentských voleb v Česku skončil, zatím hlasovala asi polovina voličů
-
Babiš se v debatě chlubil, že prezident Vietnamu je jeho přítel. Ten ale rezignoval v souvislosti s korupcí