Zajímavosti Českého středohoří: Čertova zeď u Suletic
Čertova zeď u Suletic na Ústecku je dobře schovaná v lesích. Asi 5 metrů vysoká skála je žíla čedičové horniny, kterou eroze vypreparovala do podoby skalní zdi.
Cesta k Čertově zdi začíná v části Suletic zvané Berand. Ze silnice odbočíte doleva na luční a posléze lesní cestu. Vede kolem zahrady domu č. p. 28. Cesta se v lese stáčí východním směrem a přivede vás k hluboké rokli poblíž louky na návrší. Po překonání rokle se pozorně dívejte kolem sebe, protože Čertova zeď je ukrytá mezi buky.
Skála vypadá, jako by jí někdo postavil z dlouhých černošedých cihel. Tyto „cihly“ vlivem eroze z těchto skal postupně odpadávají.
Skála se dělí na sloupce nikoli ve svislém, jak jsme v Českém středohoří zvyklí, ale ve vodorovném směru – tím se ještě více podobá skutečné zdi. Ve skále zpozorujeme pěkné černé krystaly minerálu augitu o průměru až jeden centimetr.
Související
-
Rozhledna Radejčín v Českém středohoří
Rozhledna Radejčín je součástí stožáru mobilního operátora. Stojí na mírném návrší nedaleko dálnice D8.
-
Hazmburk, král Českého středohoří
Hrad Hazmburk se tyčí na kopci Klapý, na samém okraji Českého středohoří. Díky jeho nádhernému umístnění v krajině ho vidíme už zdaleka, a to ze všech světových stran.
-
České středohoří: Trojhora
Na vysokohorský štít se můžete vyškrábat i v Českém středohoří. Trojhora na Litoměřicku je jedinou hrou v Česku se znaky vysokohorských štítů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?