Záchranná stanice Falco pro zraněná divoká zvířata a zranitelná mláďata bojuje o přežití
Záchranná stanice Falco v Dolním Týnci na Litoměřicku chce od nového roku ukončit provoz. Podle provozovatelů chybí finance a dochází síly. V Ústeckém kraji by po jejím možném uzavření zůstala jediná stanice pro divoká zvířata.
Z rozhovoru s vedoucím záchranné stanice Václavem Tomšovským vyplývá, že problém je dlouhodobější. Nejde o to, že by peníze na chod stanice prostřednictvím sbírek nesehnali, ale zachráněných zvířat přibývá.
Stanice se ročně stará až o 2500 zraněných nebo opuštěných divokých zvířat, která do ní často lidé svážejí i ze 100kilometrové vzdálenosti. Tato zvířata pak ve stanici zůstávají i déle než rok v léčení.
Na začátku roku je nezisková organizace vždy na nule. Je tedy v podstatě závislá na dotacích od kraje a měst, kde působí, a tak je budoucnost podle Tomšovského velmi nejistá. Letos si musel vzít dokonce půjčku, aby měl na krmení a péči o zvířata do doby, než první příspěvky od měst a kraje dorazí.
Řešením by mohla být dlouhodobější sytémová finanční podpora
Na podporu záchranné stanice se zvedla velká vlna podpory. Podle Václava Tomšovského by ale skutečně pomohla jen systémová podpora kraje a 14 správních obvodů, kde Falco působí, celkem jde asi o 5000 kilometrů čtverečních. Víceletá podpora záchranné stanice by podle něj přitom měla formou dotací pokrývat alespoň třetinu ročního rozpočtu.
Záchranná stanice Falco se probírala i na posledním jednání zastupitelstva. Každý rok stanice od Ústeckého kraje dostane dotaci 200 000 korun, ta ale na její provoz nestačí. Vedení kraje je s provozovatelem v kontaktu – další jednání o možném systémovém řešení je naplánované po krajských volbách. Jestli se ale podaří tíživou situaci vyřešit, to zatím není jasné.
Pokud by se stanice na Litoměřicku úplně uzavřela, zbyla v Ústeckém kraji pouze jediná záchranná stanice, a to ta při chomutovském zooparku.
Na záchrannou stanici Falco v současnosti odkazují i strážníci, hasiči nebo zoologické zahrady v Ústí nad Labem a Děčíně. Pokud se uzavře, bude podle mluvčích zoo problém – ty totiž raněná divoká zvířata přijímat nemohou.
Související
-
Vedení Ústeckého kraje chce zlepšit péči o hospodářská zvířata. Vypsalo proto dotaci pro veterináře
Ústecký kraj podpoří dotací začínající zvěrolékaře. Podpora je určená především pro veterináře, kteří poskytují péči o hospodářská zvířata.
-
Dříve než se zvířata u nás adaptují na invazivní druhy, tak jejich populace pravděpodobně vymizí
Myslivce a ekology děsí v přírodě tzv. invazní druhy živočichů. Jde o takové živočichy, kteří tady původně nejsou doma, ale rychle se adaptují a vytlačují původní druhy.
-
Zvířata jsou v přírodě rušena mnohem víc než ve městě, upozorňuje předseda mysliveckého spolku
Hodně se mluví o přemnožení divočáků i o tom, že ztrácejí plachost. Nejen o tom si povídáme s Václavem Šuterou z ústeckého mysliveckého spolku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dům vytopila voda, pozemek a studnu zamořil topný olej. Penzistce s úklidem pomáhá dobrovolník
-
Ligové derby ovládla Slavia, domácí výhru 2:1 zařídili Chytil a Zafeiris. Sešívaní vedou ligu o šest bodů
-
Nasimulovali levitující bahno na Marsu. ‚Vakuovou komoru už po nás nikdy nevyčistí,‘ říká vulkanolog
-
Politolog Jüptner: ANO v Královéhradeckém kraji tahá za silnější provaz. Koalice by se jim ale hodila