Za unikátním, ale málo známým příběhem záchrany vzácných rostlin z povrchového lomu Maxim Gorkij stál Tým Bořena
Příběh přestěhovaného kostela v Mostě je známý, ale příběh stěhování rostlin Týmem Bořena v Bílině ne – přitom jde o evropský unikát v ochraně přírody.
V roce 1979 v Radovesickém údolí u Bíliny začal unikátní příběh záchrany vzácných rostlin. V době, kdy tato oblast postupně mizela pod hlušinou z povrchového dolu Maxim Gorkij, se několik studentů z gymnázia v Bílině rozhodlo, že to tak nenechají a založili Tým Bořena. Hrozilo totiž, že vzácné druhy rostlin, které zde měly přirozený domov, nenávratně zmizí.
S výběrem rostlin k záchraně i s výběrem vhodných lokalit pro jejich přesazení pomáhali studentům botanici, zejména Karel Kubát.
Samotné stěhování probíhalo nejčastěji za pomoci techniky. Když nebyla k dispozici ta, musely přijít na řadu záda a paže studentů.
Z bývalého chráněného naleziště Bělák se podařilo do nových lokalit úspěšně přesadit osm vzácných druhů rostlin: len žlutý (Linum flavum), hvězdnici chlumní (Aster amellus), sasanku lesní (Anemone sylvestris), hadí mord španělský (Scorzonera hispanica), plamének přímý (Clematis recta) a bělozářku větevnatá (Anthericum ramosum).
Od Lukovského potoka k potoku Mukovskému se pak dostaly bledule jarní (Leucojum vernum) a ladoňka dvoulistá (Scilla bifolia).
V současnosti bereme ochranu přírody jako samozřejmost, v minulosti to ale samozřejmost rozhodně nebyla. Studenti museli záchranu rostlin zastřešit činností organizace, která tehdy byla povolená, a tak založili organizaci Českého svazu ochránců přírody v Praze – v Bílině založení organizace „politicky narazilo“.
Zachráněné druhy rostlin teď rostou a množí se na třech stráních: naproti hoře Bořeň, nad Kučlínem na svazích Trupelníku a pod Lipskou horou v Českém Středohoří.
Tým Bořena funguje dodnes – ne už samostatně, ale jako součást spolku Arnika, který převzal nad těmito náhradními lokalitami patronát.
Letos byla na úpatí Lipské hory vztyčena památeční deska ke 45 rokům od založení Týmu Bořena. Víc už se dozvíte z povídání pamětníka Jindřicha Petrlíka, který u zrodu skupiny studentů jménem Tým Bořena stál.
Související
-
Vodohospodáři mapují v Česku potoky a řeky. V Ústeckém kraji jde o 2400 kilometrů vodních toků
V Česku se naplno rozběhla pasportizace vybraných potoků a řek. Vodohospodáři spolu s ochránci přírody teď přímo v terénu mapují na 26 000 kilometrů vodních toků.
-
Na vrcholcích Českého středohoří přežívá kriticky ohrožený motýl okáč skalní
Kriticky ohrožený motýl okáč skalní dostává šanci přežít. Ochránci přírody se ho snaží vrátit na poslední místa jeho výskytu v Českém středohoří.
-
České Švýcarsko: Ochránci přírody instalují do říčky u Dolského mlýna inkubátory s lososími jikrami
Ochránci přírody uloží 31. ledna do plovoucích inkubátorů v říčce Jetřichovická Bělá u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku 100 000 kousků jiker lososa obecného.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.