Vrch Mědník a krása starých štol
Vrch Mědník má výšku 910 metrů nad mořem a stojí nedaleko Klášterce nad Ohří. Jak už název napovídá, v minulosti se tam hojně těžila železná, stříbronosná měděná ruda.
Mědník je doslova prošpikován štolami – podle geologů a historiků tam najdeme na 70 větších i menších štol a jam z 15. až 19. století, ovšem většina z nich se nedochovala. Samotná těžba skončila společně se závodem na vitriol v roce 1860.
Do dnešních dnů se dochovaly ve velmi dobrém stavu dvě historické štoly – Marie Pomocné a Země zaslíbené.
Turisté mohli štolu Marie Pomocné navštívit dokonce už v roce 1910. Po první světové válce ji ovšem znovu uzavřeli. K dalšímu pokusu znovu otevřít jednu štolu na jižním úpatí vrchu došlo v 90. letech 20. století, ovšem znovu neúspěšně. Úspěch se dostavil až po roce 2000.
V roce 2006 se obě historické štoly dočkaly rekonstrukce a v roce 2007 do nich mohli vyrazit první turisté.
Dnes je přístupná pouze štola Země zaslíbená, která je od roku 2013 prohlášena kulturní památkou a usiluje o zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO.
Související
-
Město Krupka a vrch Mědník se dostaly na seznam UNESCO
Dvě místa v Ústeckém kraji se dostala na seznam kulturního dědictví UNESCO. Jde o místa spojená s těžbou a zpracováním rud v Krušných horách.
-
Mědník a štoly v Krušných horách
Dnes se vydáme téměř na vrcholky Krušných hor - na vrch Mědník. Ten leží nedaleko starého horního města Měděnec. K Mědníku a jeho okolí se váže mnoho pověsí. Je to ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka