Mědník a štoly v Krušných horách
Dnes se vydáme téměř na vrcholky Krušných hor - na vrch Mědník. Ten leží nedaleko starého horního města Měděnec. K Mědníku a jeho okolí se váže mnoho pověsí. Je to proto, že k horním městům a těžení obecně se jich vždy pojí víc.
Mědník je výraznou dominantou v krajině. Leží vlastně devět set metrů nad mořem, je to výrazný terénní bod, ať se díváte z hor nebo z údolí. Štol je tam několik, samozřejmě nejznámější štola Panny Marie Pomocné.
„Je to zajímavá památka - jak historická, tak přírodního rázu.“ konstatuje Jiří Šlajsna, historik chomutovského oblastního muzea.
„Prakticky ke každé štole v Krušných horách se nějaká legenda vztahuje, ať se jedná o ty dobré duchy permoníky, tak samozřejmě už ten název Panny Marie Pomocné ukazuje, že samotná štola byla nalezena nebo pomáhala tam Panna Maria. Štoly měly často v názvu jména světců, kteří měli ochraňovat horníky dole.“ vysvětluje Jiří Šlajsna.
Štola Panny Marie Pomocné je přístupná, byla před několika lety znovu obnovena a je tedy možné se do ní podívat. Jde o nádherné staré důlní dílo, ve kterém se těžila malachitová ruda, ze které se chemickým loučením dávala dohromady měď. Jsou v ní stopy původní těžby, při které se používalo želízko a mlátek – tedy původní hornické nástroje, které dnes mají horní města ve znaku.
Přístup ke štolám je poměrně snadný z obce Měděnec. Pokud se vám ale nechce lézt pod zem, nevadí - už samotný výhled přes údolí řeky Ohře na Doupovské hory určitě stojí za to.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.