Vratislavické automuzeum představuje veterány. Hvězdou mezi nimi je traktor Porsche

19. květen 2015

Po roční pauze se do areálu vratislavického pivovaru vrátili auto a moto veteráni. Nová expozice je věnována především automobilům s motorem vzadu, ale k vidění jsou zde i dva speciální traktory.

Jeden traktorů z nich pochází z automobilky Porsche a druhý z mladoboleslavské škodovky. Podle spoluzakladatele Automuzea v rodišti Ferdinanda Porsche Zbyňka Najmana jde o jediný dochovaný prototyp.

Sám řídil prakticky všechny exponáty, které jsou v muzeu k vidění. Namátkou traktory, fiaty, škodovky, WV, Porsche atd.

„S každým veteránem to je něco jiného, každý chce něco svého. Asi nejzajímavější byl traktor Porsche. To člověk moc nezná, takže než jsme našli ty správné rychlosti, to nám dalo,“ říká Najman.

Sám se věnuje také renovaci veteránů. Jeho snem je dokončit renovaci předválečného favorit v kabrio verzi.

Pokochat se krásou starých vozidel můžete i vy – otevřeno je každou neděli od 10 do 16 hodin. Více informací najdete na webových stránkách Automuzea.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová