Vratislavické automuzeum představuje veterány. Hvězdou mezi nimi je traktor Porsche

19. květen 2015

Po roční pauze se do areálu vratislavického pivovaru vrátili auto a moto veteráni. Nová expozice je věnována především automobilům s motorem vzadu, ale k vidění jsou zde i dva speciální traktory.

Jeden traktorů z nich pochází z automobilky Porsche a druhý z mladoboleslavské škodovky. Podle spoluzakladatele Automuzea v rodišti Ferdinanda Porsche Zbyňka Najmana jde o jediný dochovaný prototyp.

Sám řídil prakticky všechny exponáty, které jsou v muzeu k vidění. Namátkou traktory, fiaty, škodovky, WV, Porsche atd.

„S každým veteránem to je něco jiného, každý chce něco svého. Asi nejzajímavější byl traktor Porsche. To člověk moc nezná, takže než jsme našli ty správné rychlosti, to nám dalo,“ říká Najman.

Sám se věnuje také renovaci veteránů. Jeho snem je dokončit renovaci předválečného favorit v kabrio verzi.

Pokochat se krásou starých vozidel můžete i vy – otevřeno je každou neděli od 10 do 16 hodin. Více informací najdete na webových stránkách Automuzea.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.