VIDEONÁVOD: Jak si ušít roušku
Česká návrhářka Daya ukazuje, jak doma ušít bavlněnou roušku. Ať už pro sebe a své blízké, nebo jako pomoc zdravotníkům v nemocnicích, kteří mají těchto ochranných prostředků nedostatek.
Postup výroby:
- Na dvou protilehlých stranách připraveného čtverce látky zahněte 2x0,5 cm a prošijte.
- Podle střihu roušky, který si můžete stáhnout na stránkách návrhářky, si udělejte nástřihy, které výrazně usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajištěte ještě špendlíky.
- Pruhy - okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, poté přeložte ještě napůl a znovu zažehlete.
- Do takto připravených proužků vložíme do středu zažehlenou roušku, schováme do něj její nezačištěný okraj a zajistíme špendlíky.
- Špendlíky zajistíme i celý zbytek proužku.
- Konce proužku rozložíme, zahneme 1 cm dovnitř a opět poskládáme dle zažehlení. Zajistíme špendlíkem.
- Celé proužky prošijeme.
Látkové roušky je možné používat opakovaně, po použití je ale potřeba je vyvařit a vyžehlit z obou stran na maximální teplotu.
Související
-
Proti šíření nákazy koronavirem mohou pomoci i doma šité roušky. Své nositele ale neochrání
V České republice platí od dnešní půlnoci karanténa. V době, kdy je nedostatek ochranných prostředků, mohou šíření nákazy částečně zabránit i doma šité roušky.
-
Města a obce na Děčínsku organizují pomoc seniorům, aby nemuseli vycházet ven
Obce a města na Děčínsku začali organizovat pomoc seniorům a nemocným lidem, aby nemuseli vycházet z domu. Nabízí jim donášky nákupů a vyzvednutí léků nebo venčení psů.
-
Kvůli riziku nákazy koronavirem zavedlo Česko kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem
Úderem půlnoci zavedlo Česko hraniční kontroly s Rakouskem a Německem. V Ústeckém kraji jsou lidem k dispozici pro cestu do Německa čtyři hraniční přechody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.