Velké Březno láká návštěvníky hlavně na nádherný zámek. Málokdo ale ví, že je tam toho k vidění mnohem víc
Velké Březno je obec na pravém břehu Labe mezi Ústí nad Labem a Děčínem. Má výborné autobusové i železniční spojení, a autem se dostanete do centra Ústí zhruba za 10 do Děčína za 20 minut.
O lákadlech Velkého Března promluvila Zuzana Mendlová, starostka obce, zvolená za sdružení NEZÁVISLÍ PRO VELKÉ BŘEZNO-VALTÍŘOV.
„Za vidění stojí řopík s muzeem československého opevnění z druhé světové války. Jeho soukromý provozovatel tam pravidelně pořádá i akce pro veřejnost. Přijet k nám můžete i přívozem z Neštědic a pro zájemce o sport je ve Valtířově přírodně – sportovní areál v bývalé pískovně,“ přibližuje starostka.
Ve Valtířově stojí také hrobka hrabat Chotků. Památkově chráněná, novogotická cihlová hrobka byla postavena v roce 1869 pro bývalého nejvyššího purkrabího Českého království Karla Chotka. Byli do ní pohřbíváni jeho potomci a příbuzní, ale kvůli zhanobení musely být jejich ostatky přemístěny jinam.
Viktor Cibich, pivo a Velké Březno
Pivaři asi vědí, že ve Velkém Březně stojí a vyrábí pivovar. A s ním je spojena jedna místní kuriozita.
„Na valtířovském hřbitově je možné vidět hrob Viktora Cibicha, který je nejslavnější pivní tváří v České republice. Ten byl na nádraží ve Velkém Březně přednostou a jeho podobu využil velkobřezenský pivovar pro propagaci svého piva na svých etiketách,“ vysvětluje starostka Mendlová.
V současnosti státní zámek Velké Březno nechal vystavět hrabě Karel Chotek jako svoje letní sídlo, které se ale stalo jeho sídlem trvalým.
Zámek je obklopený udržovanou zahradou s vzácnými stromy a květinami. Velkou vzácností zámku je skupinový portrét rodiny hraběte Karla Chotka a jeho přátel. Jde o nejstarší fotografický skupinový portrét na světě, tzv. daguerrotypie. Pořízena byla patrně 4. listopadu 1839. Letos v únoru byla podána žádost o zapsání snímku na seznam UNESCO.
9. a 10. září oživí zámek kostýmované prohlídky s příběhem, 21. a 22. září rozzáří nejen komnaty Jiřinková slavnost, a jestli chcete ochutnat, co se na korunovační hostině jedlo, přijďte 12. října na Hraběcí mlsání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.