Ve středu 9. listopad začíná divadelní festival německého jazyka

28. říjen 2022

Předprodej vstupenek na 27. ročník divadelního festivalu německého jazyka, který se koná od 9. listopadu do 4. prosince v Praze, už začal. Jako obvykle jsme k mikrofonu pozvali ředitele a dramaturga festivalu Petra Štědroně, aby nám představil letošní program.

Ve druhé části magazínu připomínáme čelního představitele luteránské církve 1. poloviny 20. století na Slovensku Carla Eugena Schmidta. Po 1. světové válce se stal hlavním děkanem a byl zvolen senátorem za Maďarsko-německou křesťansko-sociální stranu.

Patřil k odpůrcům národního socialismu. Po skončení války se nemusel kvůli vysokému věku nuceně vystěhovat do Německa. V rodné Bratislavě, kde strávil téměř celý život, zemřel v roce 1948. Pohřben je na bratislavském evangelickém hřbitově.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.