Poslední Sousedé v roce 2025. Povídání s Ilyasem Zivanou. Vánoční povídání

19. prosinec 2025

Tentokrát přinášíme rozhovor s Ilyasem Zivanou, kulturním manažerem institutu pro zahraniční vztahy, který je činný ve Shromáždění německých spolků v České republice.

Ptali jsme se ho, co má na starosti, co chystá na příští období a také jaký má vztah k naší zemi.

V další části pořadu je na řadě už tradiční vánoční příběh v chebském nářečí a písnička v nářečí z oblasti Jeseníků.

Na úplný závěr pozveme na výstavu do chebského muzeu, kde připravili česko-německou výstavu Příběh chebského knoflíku. Zabývá se dějinami osmibokého zdobeného knoflíku na kožené kalhoty, ze kterého se časem stal symbol egerlandské kultury. Znak hrdosti a identity a po odsunu památkou a ikonou vysídlených obyvatel.

Výstava prezentuje příběh osmibokého knoflíku na pozadí kulturních a politických dějin posledních dvou století. Je k vidění až do 19. dubna 2026.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.