Včelí med je prastarým lékem na mnohé neduhy, pozor by si na něj měli dávat alergici

18. únor 2015

Na chleba s máslem, do čaje, do horkého mléka, do pleťové masky, do těsta - tam všude patří med. Vynikající je nejen pro svou typickou chuť, ale i pro své téměř zázračné léčivé účinky. Pozor byste si ale měli dát na to, abyste koupili med a ne náhražku plnou cukru.

Pokud chcete kvalitní med, zvolte med český nebo původem ze zemí Evropské Unie. U medu původem mimo země EU existuje riziko alergií na neznámý pyl i riziko snížené kvality medu kvůli nevhodným podmínkám při transportu na delší vzdálenosti - může například dojít k přehřátí medu a následné ztrátě jeho vlastností.

Květový med vzniká zpracováním nektaru květů včelami, obsahuje hodně bílkovin a je vhodný pro děti a rekonvalescenty. Medovicový, laicky lesní med, včely tvoří ze sladké šťávy od různých druhů hmyzu, má hodně minerálů, je dobrý pro sportovce.

Pozor! Nízká cena u takzvaného pekařského medu je dána jeho nízkou kvalitou. Je určen pouze pro tepelné zpracování a na chleba nepatří! Poslouchejte…

autor: Veronika Dašková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...