Válečný zpravodaj Martin Dorazín: Za války mají k sobě lidé blíž – jak místní, tak cizinci
Válečný zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín informuje o dění ve válkou zkoušené Ukrajině. Natáčí s vojáky v zákopech i s obyvateli vybombardovaných měst.
Aktuálně působí už rok v Oděse, předtím pracoval a žil dva roky v Dněpru. Za svými zpravodajskými úkoly často vyráží na východ k frontovým liniím.
„Právě v oblastech, jako jsou Slovjansk, Pokrovsk nebo Kramatorsk, je situace momentálně nejsložitější. Je důležité tam čas od času být, ale ne příliš dlouho, protože podmínky tam nejsou vhodné ani pro práci a ani pro život,” popisuje současnou situaci reportér Martin Dorazín.
Práce v terénu
„My jako reportéři, nebo pracovníci humanitárních pomocí zde máme tu výhodu, že máme bezpečnostní prostředky, jako jsou neprůstřelné vesty nebo helmy. Místní lidé ale žádné takové vybavení nemají. Snaží se přitom chovat, jako by se nic vlastně nedělo – chodí do práce, nakupovat, a to i v blízkosti frontových zón,” vysvětluje.
Jak také dodává, lidé se snaží i komunikovat co nejnormálněji – a to reportérům velice pomáhá. O to víc těm z Česka, Slovenska nebo Polska, kteří mají komunikaci snazší.
Válka na Ukrajině se táhne už tři roky. S únavou z neustálého strachu se každý obyvatel vypořádává jinak. „Vidinou, že se bude znovu žít jako před válkou, se zde mnoho lidí uklidňuje. Jedná se o obranný reflex. Chození do práce a v rámci možností normální život pomáhá místním to tu psychicky přežít,“ říká válečný reportér.
Jak se natáčel dokumentární film Válečný zpravodaj? Co lidé na Ukrajině dělají pro svou psychickou hygienu? A jak válka ovlivnila jej samotného? To a mnohem víc se dozvíte z přiloženého audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.