V Žatci si připomněli odsunuté německé spoluobčany i Němce zmasakrované v červnu 1945 v Postoloprtech

23. červen 2023

První akcí, na kterou jsme se tentokrát vypravili, byla vzpomínka na někdejší německé obyvatele města Žatec, která se konala první červnový víkend. Její součástí bylo i připomenutí obětí postoloprtského masakru, který se odehrál v červnu 1945.

Českoslovenští vojáci tehdy bez soudu zabili kolem 2500 internovaných Němců, včetně několika chlapců mladších 15 let. Součástí vzpomínkového aktu v Žatci byla také společná česko-německá modlitba za oběti masakru. Některé z účastníků akce jsme si pozvali k mikrofonu.

Koncerty, filmové projekce, autorské čtení, workshop o urbanismu a architektuře. To všechno a ještě leccos navíc měl na programu festival Prague meets Vienna, který se v Praze konal od 8. do 10. června. I na něj jsme zavítali a popovídali si se členy hudebního tělesa Michael Paul Band, který v rámci festivalu hrál před pražským magistrátem. Se třemi členy skupiny jsme si povídali nejen o jejich hudbě, ale také o Praze.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.