V Litoměřicích začal veletrh Zahrada Čech

10. září 2022

Tradiční svátek všech zahrádkářů a kutilů potrvá do středy 14. září. Na letošní 46. ročník přijelo přes pět set prodejců.

Návštěvníci taky uvidí produkty, které přihlásili pěstitelé do soutěží. Třeba o nejzajímavější kuriozitu, největší výpěstek nebo Křišťálové jablko.

Paní Mirka u jednoho ze stánků vyzvídala, jak na pěstování lilií. Na podzimní Zahradu Čech přijela až z Liberce. Pěstitelka Lenka obratem vysvětluje, na co u jejich sázení dát pozor: „Musejí se dát hluboko do země, nějakých deset, patnáct centimetrů.“

„Páteční návštěvnost nás velmi mile překvapila. Před branami se kupily davy ještě před otevřením,“ říká ředitelka Městských kulturních zařízení Michaela Mokrá.

Suverénně nejdelší fronta je u stánku s česnekem. „Tento česnek máme vyzkoušený. Vydrží až do příští sezony a nevyšeptá,“ vysvětluje Alena Rynešová a Ladislav Hrabal, kteří už půl hodiny čekají na česnek od manželů Šarhanových, kteří mají od rána plné ruce práce.„ Česnek tu prodáváme už čtyřicet let. Je to odrůda český dukát,“ doplňují Šarhanovi. A podle Michaely Mokré jde o vůbec nejvytíženější stánek: „Stane se, že už v sobotu nemají co prodávat.“

Květiny, stromy, zelenina, cibuloviny ale také sýry i nejrůznější koření – to všechno má na podzimním veletrhu Zahrada Čech své místo, svůj stánek.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.