V Litoměřicích se chystá revoluce v teplárenství. Vědci chtějí ukládat energii z obnovitelných zdrojů do geobaterie
V Litoměřicích chtějí otestovat postup, který by mohl vést k revoluci v teplárenství. Vědci plánují získávat energii z různých obnovitelných zdrojů a získané teplo ukládat pod zem. Odtud by se pak mohlo v zimě opět čerpat a pomáhat během topné sezóny ve městě. Výsledky výzkumu mají sloužit i dalším městům v Česku při změně vytápění z uhelných tepláren.
„Všichni známe fotovoltaické panely, ale víme, že v době, kdy nejvíc svítí – v létě, je té energie relativně málo potřeba. Proto chceme ty solární zisky někde uložit. Ta energie se může ukládat do zemních vrtů, do horninového prostředí – prostě pod naše nohy,“ představuje projekt nového využití sluneční a zemské energie Antonín Tym z výzkumné infrastruktury Ringen.
Vědcům mají pomáhat i hybridní solární panely, ve kterých se vedle běžné výroby energie ještě ohřívá kapalina. Do země by se mohlo ukládat například i přebytečné teplo z kogeneračních plynových kotlů.
V případě velkých přebytků energie plánují vědci i výrobu vodíků elektrolýzou.
„Vedle uskladnění bychom mohli ve spolupráci s městem například vybudovat plnicí stanici na vodík, která by umožnila jeho čerpání pro osobní auta nebo autobusy,“ doplnil Antonín Tym.
Vědecký projekt už má reálné obrysy – potřeba na něj bude zhruba 1,5 miliardy korun. Peníze by mohly jít z tzv. Fondu spravedlivé transformace, který má pomoci regionu s odchodem od těžby uhlí.
„Zdroje, alokované pro Ústecký kraj, budou ve výši 15,8 miliard korun. A tohle má přesně tu výhodu, že je to určeno na inovativní projekty – a to, si myslím, projekt v Litoměřicích splňuje. Považuji ho za jeden z nejlépe připravených projektů v celé republice,“ říká litoměřický místostarosta a poslanec Karel Krejza z ODS.
Pokud se vědcům v geotermálním centru v Litoměřicích podaří potvrdit jejich výzkum, chtějí zhruba za šest let napojit celý systém na centrální zásobování teplem.
„Úspěšně ho napojit na zásobování teplem, na místní výtopny, a ukázat, že toto je model, který lze aplikovat i jinde,“ doplnil Antonín Tym.
Výsledky litoměřického bádání by pak mohla použít například i další města a změnit tak dosavadní systém vytápění.
Související
-
Do geotermálního vrtu v Litoměřicích odborníci spouštějí seismometr – nejhlouběji ve střední Evropě
Do hloubky 1,5 kilometru geotermálního vrtu v Litoměřicích odborníci spouštějí seismometr. Bude to nejhlouběji umístěná sonda ve střední Evropě.
-
Dělníci v Litoměřicích začali čistit téměř 2 kilometry hluboký geotermální vrt
Dělníci začali v Litoměřicích s čištěním původního vrtu. Jde o první krok pro výzkum tepla z nitra Země. Práce na vyčištění vrtu vyjdou na zhruba 12 milionů korun.
-
V Litoměřicích mají nové geotermální centrum. S jeho pomocí chtějí v budoucnu vytápět byty
V Litoměřicích funguje nové centrum geotermální energie. Vědci budou zkoumat, jak využít teplo z nitra Země – k tomu jim bude sloužit nejhlubší výzkumný vrt v Česku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Oprava Barrandovského mostu přišla za pět minut dvanáct. Drahý beton je stokrát lepší, říká expert
-
Nikdy nevíte, jestli vedle vás zrovna nejede někdo vázaný na Hizballáh a potenciální cíl, říká Libanonka
-
Česká armáda se vrátí do afrického Sahelu. Pod záštitou NATO bude cvičit mauritánské speciální síly
-
Stanjura chce změnu systému výsluh pro bezpečnostní sbory. Do voleb se ale podle něj nestihne