95 let promítá kino Lípa v Duchcově. Návštěvníkům teď při oslavách výročí promítlo film ze života města v roce 1929

22. listopad 2024 14:12

Kino Lípa v Duchcově na Teplicku připomnělo své začátky, které se datují do roku 1929. Budova v centru města s velkorysou vstupní dvoupatrovou galerií je dílem architekta Richarda Broscheho, který stojí i za ústeckým kinem Alhambra, dnešním Činoherním studiem.

Dobovou techniku, která se v biografech používala, předvedl návštěvníkům ve foyeru kina návštěvníkům sběratel Miloš Štěpán. „Tohle je projektor 35 milimetrů Ernemann II. – ty první měly odkrytou konstrukci, až časem se to všechno zakrývalo – kvůli bezpečnosti a hlučnosti,“ vysvětluje s tím, že v kině Lípa se během let vystřídalo několik typů projektorů.

Kino Lípa Duchcov slaví 95. let

Před 13 lety pak promítačku nahradila digitální technologie, obsluha tak pracuje s počítačem a odpadá i přeprava krabic s filmovými kotouči.

Pamatuje to i místní promítač se 40letou praxí Jiří Marhoul. „Tahat se s těma bednama, přivážet to a odvážet? O to je to ulehčený, ta práce. Byly dvě, tři a někdy i čtyři bedny, když byl dlouhý film – nechalo se to nosit,“ vzpomíná a dodává: Navíc to teď už člověk nemusí převíjet, když to dojede na konec.“

První promítání kino Lípa zažilo v 30. listopadu roku 1929. „Tehdy se začínalo němým předfilmem Dux – ein Stadtbild, který si dnes pustíme,“ oznamuje publiku Petr Stolař, který slavnostní večer moderoval.

Diváci duchcovského kina Lípa se přenesli o 95 let zpět. A stejně jako tehdy viděli němý film za doprovodu klavíristy, který měl klavír před plátnem.

Kino Lípa Duchcov, původní projektor v promítací kabině

Původně bylo v přízemí kinosálu 276 míst, v současnosti je v něm 214 polstrovaných křesel. Na balkoně jsou ještě původní sedadla.

Už dřív přehrazením zadní části sálu vznikla šatna. V posledních letech se rozšířilo pódium a přibyla režie. V kině Lípa tak můžou být koncerty i divadelní představení.

Spustit audio

Související