V děčínském muzeu si můžete vyzkoušet kormidlování nákladní lodi

21. únor 2024

V expozici Vývoj lodní dopravy na Labi v Oblastním muzeu v Děčíně uvidíte, jaké lodě pluly po této řece v průběhu staletí a co vozily.

Nejstarším exponátem výstavy je monoxyl – loď vydlabaná z jednoho kmene, typ plavidla používaný v pravěku a převzatý ještě starými Slovany.

V jednotlivých místnostech jsou vystaveny modely lodí, které převážely hlavně sůl mezi Litoměřicemi a Magdeburkem. Rozvoj plavby byl tak pevně spjat se solným obchodem. Lodě pluly po proudu samotíží a pomocí plachty, proti proudu pak byly vlečeny po potahových stezkách lidmi nebo koňmi.

Na výstavě si budete moci zblízka prohlédnout například historický potápěčský skafandr nebo si zkusíte kormidlovat nákladní loď po Labi v kormidelně s projekcí.

Oblastní muzeum v Děčíně. Nákladní lodě s plachtou

Mezi další zajímavosti patří modely řetězových parníků, které se posouvaly po řetězu položeném na dno řeky od Hamburku až po Mělník v délce 720 kilometrů.

Uvidíte také modely salonních parníků provozujících vyhlídkové plavby po celé délce Labe. Nechybí ani technická plavidla a oblíbený model zdymadla s tekoucí vodou.

Výstava je k vidění vždy od středy do neděle, a to až do 31. března.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.