Tesaři a historici objevili při opravě litoměřické věže Kalich vzácný malovaný trám
Při opravě vyhlídkové věže Kalich v Litoměřicích objevili tesaři a historici vzácný trám. Je asi 500 let starý a jsou na něm renesanční i raně barokní malby. Trám se má v budoucnu stát hlavním lákadlem výstavy, kterou město na litoměřické radnici chystá.
Zástupci litoměřického městského úřadu, památkářů i tesařů museli vyřešit, jak vzácný trám z podlahy půdy litoměřické radnice vyndat.
„Jsou tam především takové ty klasické renesanční symboly, jako například kazetování či růžice – ty byly velmi frekventované a módní. Střídají se tam barvy zelená, modrá a žlutá – i to je v renesanci velmi obvyklé. Ale ty malby na bocích vypadají, že jsou mladší – troufl bych si je datovat někdy k 80. létům 16. století,“ popisuje vzácný nález Kamil Podroužek z Centra dokumentace filosofické fakulty ústecké univerzity.
Práce na opravě věže Kalich začaly už loni, kdy tesaři připravovali dřevo na jeho opravu, a to původními metodami. Dřevo například máčeli ve vodě, aby se z něj vyplavily látky, které lákají dřevokazný hmyz.
Na litoměřické radnici vyměňují tesaři několik stovek let staré dřevo. „Musíme obměnit za nové ty prvky, kterými oni při té stavbě začínali,“ konstatuje Zdeněk Oravec z firmy, která má opravu na starosti.
Vzácný nález v podobě umělecky upraveného trámu zřejmě uvidí ještě letos i veřejnost, a to při prohlídkách věže Kalich. Pak přijdou na řadu restaurátorské práce.
„Myslíme si, že je reálné ho vidět tento rok, a to v jeho stávajícím stavu,“ doplnil Ladislav Pošík z litoměřického městského úřadu.
Současný krov na věži kalich pochází až z roku 1569. Podle odhadů vyjde kompletní oprava zhruba na 13 milionů korun.
Související
-
Pověst z Litoměřic: Kdo uvidí v Labi duhovou kouli, neměl by se jít koupat
Mnoho a mnoho let je tomu, jak praví pověst, kdy se několik litoměřických kluků domluvilo, že se půjdou koupat k mlýnu do Labe.
-
Po 80 letech se na Radobýlu u Litoměřic opět pasou ovce. Pomáhá to přežít unikátním druhům motýlů
Vrch Radobýl u Litoměřic obývá na 800 druhů motýlů. Podle přírodovědců jde o světový unikát. K tomu, aby se jejich počet udržel, má přispět spásání vysoké trávy.
-
V Litoměřicích začala stavba nového přechodu na hlavním tahu na Českou Lípu
Od 11. května musí řidiči počítat v Litoměřicích s dopravním omezením na hlavním tahu městem. Dělníci začnou s budováním nového přechodu pro chodce v ulici Na Kocandě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Harrisová, nebo Trump: Jak se staví kandidáti na amerického prezidenta k válce na Ukrajině?
-
Velká Pardubická má poprvé v historii dva vítěze, dělené první místo slaví Sexy Lord a Godfrey
-
Univerzity dnes sexuální obtěžování řeší lépe. Přesto často zažíváme institucionální zradu, říká vědkyně
-
Ekonomka Švihlíková: Z nejhoršího jsme možná venku. Pozitivním vlaštovkám ale brzy dojde dech