Po 80 letech se na Radobýlu u Litoměřic opět pasou ovce. Pomáhá to přežít unikátním druhům motýlů

3. červen 2020 09:00

Vrch Radobýl u Litoměřic obývá na 800 druhů motýlů. To je podle přírodovědců světový unikát. K tomu, aby se jejich počet udržel, případně i stoupal, má přispět spásání vysoké trávy.

Na místo proto nejdřív nastoupili lidi s pilami a křovinořezy, aby pokáceli husté porosty šípku a trnek. Pak se po 80leté pauze na Radobýl vrátily také ovce.

„Mám kolem 80 dospělých a 80 malých ovcí. Za poslední tři dny se nám narodila 4 nová jehňátka. Ty chodit neumějí, a ani by na delší vzdálenosti chodit neměla, tak je nosíme v taškách, aby stíhala stádo. Na spasení louky letos nemáme moc času kvůli kuklám a housenkám okáče, jen do 5. června,“ vysvětluje Kamila Zavadilová.

Se stádem ovcí putuje po kopcích Českého středohoří – na každém stráví vždy několik týdnů. Přespává v karavanu a každé ráno vyráží na pastvu. S hlídáním jí pomáhají dva psi.

„Velká část kopce byla zarostlá náletem. Díky projektu došlo k vyřezání těchto dřevin a protažení stepní stráně do původního rozměru. Díky tomu začínají prospívat například kavyly, které se támhle krásně vlní, i další druhy,“ ukazuje Ondřej Nitsch, manažer projektu LIFE, se kterým souvisí i návrat okáčů skalních.

„Okáč skalní byl letos vysazen i tady, je to jeho historické místo výskytu, společně s protějším Lovošem. Bylo zde vysazeno zhruba 400 housenek. Ty se živí stepními travami,“ vysvětluje Nitsch.

Housenky se teď zakuklí. Na přelomu července a srpna pak z kokonů vyletí motýli.

Spustit audio

Související