Společenské chování na toaletě
Minule jsme vyřizovali poněkud kuriózní dotaz, týkající se vztahu zvednutého prkýnka k pravidlům etikety. Víte, jak je to se společenským chováním na toaletě? Má to nějaká pravidla?
Milan Knotek, znalec etikety: „Ten dotaz je vynikající, protože na banketu, v kině nebo v divadle jsme jednou za čas, ale toaletu navštěvujeme denně. A měli bychom vědět, jak se tam správně chovat. I tam se toho dá hodně zkazit, možná by se někteří divili…Pozor ale - chování mužů na toaletě, včetně pravidel, je jiné než u žen – je to proto, že ženy toalety využívají k více účelům, než jejich protějšky.“
Alena Perková, moderátorka: „Tak, zajímají mě ty rozdíly v chování žen a mužů na toaletě - nejprve pojďme k mužům...“
Milan Knotek, znalec etikety: „Muži v drtivé většině případů využívají toaletu jen kvůli jedné specifické funkci na dobu nezbytně nutnou a pak rychle pryč. Muži by se neměli na toaletě zdržovat a vést tam hovor. Na toaletě by měl muž jen pozdravit a když se chce s někým seznámit nebo si popovídat, udělá to až po návratu zpět do společnosti. Na toaletě také nikomu nepodává ruku.“
Alena Perková, moderátorka: „…a u žen?“
Milan Knotek, znalec etikety: „U žen je to jiné – ženy totiž chodí často na toaletu proto, aby se upravily, oživily make-up, ujistily se, že mají v pořádku účes, šaty, doplňky. Vstupní místnost toalet je mnohdy svědkem společných dámských poznámek, třeba na adresu mužů. A další rozdíl: je úplně normální, když se dvě ženy domluví a kráčí na toaletu společně. U mužů je to ve společnosti naprosto nepřijatelné - muži chodí po jednom.“
Alena Perková, moderátorka: „Na co bychom si ještě měli dávat pozor?“
Milan Knotek, znalec etikety: „Toaletu nenavštěvujeme se skleničkou v ruce a nekonzumujeme tam ani žádné jídlo. Dokonce tam ani nevybalujeme žvýkačku nebo bonbóny. Chováme se tam tiše a nenápadně. Na záchodě také nečteme nápisy nebo symboly na zdech, místo toho stydlivě odvracíme hlavu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.