Socha vojáka v Jiráskových sadech v Litoměřicích dál budí emoce. Teď lidé v petici žádají její odstranění
Nejdřív šlo o pomník Františka Josefa I., pak Stalina, od 70. let stojí v Jiráskových sadech v Litoměřicích socha sovětského vojáka. Od vypuknutí války na Ukrajině ve městě budí silné emoce. Nejdřív byla potřísněná červenou barvou, pak kdosi podstavec sochy přemaloval na pračku. K odstranění pomníku teď vyzývá i nová občanská iniciativa.
„V Německu si taky nenechávali nacistické sochy a sochy Hitlera. Takže pro mě osobně je ta socha symbolem totalitního režimu a symbol okupace – a to je něco, co bychom tu neměli mít,“ vysvětluje 33letý litoměřický rodák Tomáš Khoder jeden z důvodů, proč se svými kolegy sepsal petici za odstranění sochy vojáka v Jiráskových sadech. Aktuálně ji podepsalo na 120 lidí.
„Primárně jde o to, že ten pomník odkazuje k sovětské armádě, která nás tady přes 20 let okupovala. Tady v Litoměřicích je zažitá představa, že je to pomník věnovaný Rudé armádě a druhé světové válce,“ dodává Khoder.
Vedení města nevidí k odstraňování pomníku důvod. Jeho skutečný název i doba vzniku je ale podle místostarosty z ANO Jiřího Adámka zavádějící. „V roce 1975 se tam postavil pomník Rudoarmějce, který ale nese název Čest a sláva sovětské armádě. Ta ale v době druhé světové války ještě neexistovala,“ přibližuje Adámek.
Od začátku ruské invaze na Ukrajině se stala socha terčem vandalských útoků
Pískovcová socha musela ale krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu čelit několika útokům vandalů. Od té doby sochu střeží policejní kamery a budoucnost pomníku teď podle Jiřího Adámka město řeší s ministerstvem obrany.
„V tuto chvíli si s ministerstvem obrany vyjasňujeme, jestli je ta socha skutečně předmětem ochrany podle zákona – to znamená, jestli souhlas musí skutečně dávat ministerstvo obrany. Tam není ani tak důležitý název, ale ten účel, pro který byl ten pomník postaven,“ dodává Adámek.
Další překážkou může být i dlouhodobá udržitelnost nedávno opravených Jiráskových sadů. Město by totiž po odstranění sochy muselo vracet dotaci. O případném odstranění budou obyvatelé moci hlasovat.
Související
-
Koledníci Tříkrálové sbírky vykoledovali pro Diecézní charitu Litoměřice téměř 650 000 korun
Charity litoměřické diecéze postupně otevírají pokladničky letošní Tříkrálové sbírky.
-
Město Litoměřice zvýšilo v rozpočtu částku, o které rozhodují sami občané
O osm set tisíc korun více než vloni, tedy až milion korun, dají v roce 2023 Litoměřice na realizaci nápadů svých obyvatel. Může je případně získat i jeden jediný nápad.
-
Litoměřice našly využití pro další budovu v bývalém pivovaru. Mohla by se v ní vyrábět sušená šunka
Další budova bývalého litoměřického pivovaru z 18. století bude mít nové využití. V budoucnu by se v ní mohla vyrábět sušená šunka.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pardubický advokát Jelínek před soudem odmítl, že by si objednal vraždu. Snažil se vyvrátit motiv
-
Za zdí kremelské propagandy. Obyčejní Rusové v časech války
-
Autobus na Bruntálsku sjel ze zasněžené silnice do příkopu. Zraněných je 11 lidí, mezi nimi i děti
-
ŽIVĚ: Hokejisté Třince si zopakují finálový souboj z minulé sezony, na svém ledě přivítají Pardubice