Slonice Delhi z ústecké zoo vyráží na cestu do svého nového domova

23. srpen 2022 13:34

Slonice Delhi z ústecké zoologické zahrady odjela 23. srpna do nového domova. Po dlouhé cestě zakotví v jihozápadní Francii nedaleko Limoges, v neveřejném zařízení Elephant Haven.

Důvod stěhování je prostý – Delhi je po úmrtí slonice Kaly zhruba čtyři roky sama, a sloni jsou přitom zvyklí žít ve stádech.

Ve Francii na Delhi čeká 53letá slonice Gandhi. Rozhodnutí o jejich sloučení proto francouzský ošetřovatel Tony Verhulst vítá.

„Delhi je tu už čtyři roky sama a je lepší, když jsou sloni pohromadě. Jsme rádi, že si ústecká zoo pro ni vybrala Elephant Haven jako dobré místo k životu. Je to dobré i pro Gandhi, takže je to win-win,“ shrnul Verhulst. Doufá také, že se obě slonice brzy skamarádí.

Po dlouhé cestě čeká na Delhi sloní ráj

Převoz do Francie potrvá 20 až 30 hodin. Slonice je podle ošetřovatele Petra Kiebela stráví ve specializovaném kontejneru.

„Je tam velká nádrž na vodu a na krmnou dávku. Kontejner je větraný, jsou tam různé průduchy – tma tam tedy rozhodně není. Jsou tam i dvířka, takže jí tam můžeme dávat žrádlo nebo ji osprchovat,“ popsal Kiebel.

Věří také, že v novém domově se bude mít Delhi skvěle. „Bude to mít úžasné, musím říct. Je to takové trochu rodinné zařízení, kde hrají prim sloni. Jsou tam obrovské pozemky – ten výběh tam je větší než celá naše zoo. Do budoucna přitom plánují, že do zdvojnásobí, možná až ztrojnásobí. Jsou tam louky, lesy, rybníky,“ shrnul Petr Kiebel.

Ústecká zoo nechce, aby odjezdem Delhi chov slonů úplně skončil. Pro stádo sloních samců bude ale zapotřebí nový pavilon i větší výběhy.

Spustit audio

Související