Školáci z Chříče se seznamují s historií soužití Čechů a Němců ve společném státě. Medailonek Friedricha Wilhelma Wiechowskiho

2. květen 2025

V prvním květnovém vydání Sousedů jsme se vydali na Plzeňsko, do areálu pivovaru v obci Chříč, který funguje na bázi sociálního podniku. Pivovarský areál, kde je mimo jiné také muzeum každodennosti, spravuje sdružení Propolis, jenž také provozuje školu.

S mikrofonem jsme navštívili Janu Jakubíčkovou z Propolisu, která mimo jiné vede projekt se školními dětmi, který se týká dějin soužití Čechů a Němců v Československu. V roce 80. výročí od konce 2. světové války se projekt zvlášť zaměřuje právě na válečné události.

80. jubileum porážky nacionálního socialismu si připomenou také v České Lípě. Tamní vlastivědné muzeum právě 8. května zahájí dlouho chystanou výstavu s názvem Narativ 1945. Interpretace/ Reinterpretace/ Dezinterpretace.

Návštěvníkům ukáže, jak byly a jsou události konce druhé světové války vykládány – nejen v regionálním, ale i celostátním kontextu, a jak se jejich výklad proměňoval v čase.

K vidění bude řada dobových dokumentů, textových a audiovizuálních prvků. I o této výstavě je v Sousedech řeč.

Závěrečná rubrika výročí týdne připomene farmakologa a prvorepublikového senátora Friedricha Wilhelma Wiechowskiho, který se narodil 6. května 1873 v Praze.

Do historie se Friedrich Wiechowski zapsal například jako objevitel metodu, jak získat z květiny náprstník látky na výrobu kardiotonik, tedy léků na povzbuzení srdeční činnosti. Vedle toho odhalil pozitivní účinky živočišného uhlí na trávení.

Stál u vývoje několika léků především na tráví potíže, ale také například na pohlavní nemoci.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio