Sedm obcí v pohraničí dostalo poesiomaty – automaty na verše. Pražský výběh v Drážďanech

19. srpen 2022

Sedm opuštěných kostelů, sedm vesnic v Sudetech, sedm příběhů. A sedm básníků, kteří vyprávějí, recitují, zpívají nebo dokonce zvoní. Tak se dá charakterizovat projekt poesiomaty, který byl představen v úterý 16. srpna na střeše pražského Paláce Lucerna.

Stojí za ním kavárník Ondřej Kobza, Německo-český fond budoucnosti a Nadace PPF.

Na sedmi místech v bývalých Sudetech - na Šumavě, Tachovsku, Karlovarsku, Ústecku a Orlických horách budou nově instalovány poesiomaty – jednoduchá zařízení, která po zatočení klikou reprodukují básně.

Mezi obcemi, kde budou nově stát, je také Štiboř v okrese Domažlice. Zde už několik let působí sdružení Mikuláš, kterému se podařilo opravit v obci zchátralý kostel a hřbitov, a také obnovit zpřetrhané vazby s někdejšími německými obyvateli. Teď tu mají velikou radost z nového poesiomatu. Povídali jsme si o tom s Ivem Dubským ze Štiboře.

V druhé části pořadu zveme na festival české kultury do Drážďan, v rámci kterého zahraje skupina Pražský výběr. A ani tentokrát nechybí výročí týdne. Jeho hrdinou je moderní fotograf Heinrich Koch.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.