Santal uklidňuje pocuchané nervy. Dokáže ale pomoci třeba i s lupy
Santalové dřevo pálili naši dávní předci při všemožných obřadech. Dokonce jím i léčili – například pocit strachu.
Santal je oblíbený nejen při všemožných rituálech, ale i v aromaterapii a při výrobě kosmetiky. Uklidní podrážděnou kůži, třeba po holení. Krémy se santalovou silicí pomáhají také se suchou a citlivou pokožkou.
Santal také funguje jako přírodní UV filtr. Dokáže pomoci s lupy, takže se přidává i do šamponů. No a samozřejmě je i součástí parfémů. Není divu, jeho exotická, podmanivá vůni některé lidi velmi přitahuje.
Santal také uklidňuje pocuchané nervy. Uvolní vás a zkoncentruje. V Indii věří, že zahání zlé duchy. V této zemi je santal symbol životní energie.
V aromaterapii bývá santalový olej kombinován s cedrem, růží, levandulí nebo citrusy. Takové kombinace využívají při masážích, koupelích, inhalacích nebo do aromalamp. Stačí opravdu jen pár kapek. A jestli chcete meditovat se santalem, dejte si jen jednu kapičku doprostřed čela. Vůně santalových tyčinek některé uklidní, pro jiné je naopak moc silná.
V každém případě v čekárnách, věštírnách nebo dokonce tělocvičnách jógy jí používají dost často.
Související
-
Jablečník podporuje trávení a čistí játra. Dá se z něj připravit i víno na nervy
Jablečník obecný je doma ve Středomoří, dávno ale už zdomácněl i u nás. Dorůstá asi do půl metru a vzhledem trochu připomíná hluchavku.
-
Epsomská sůl není na solení jídla, ale do koupelí. Uklidní nervy a urychlí hojení
Epsomská sůl pochází z anglického hrabství Epsom. První zmínka o využívání jejích léčivých účinků pochází už ze 17. století.
-
Vyzkoušejte čaj z hojníku. Uklidní pocuchané nervy a dodá vám energii
Hojník syrský roste v horách ve výšce nad tisíc metrů nad mořem. Tam, kde nejsou žádné škodlivé látky, jako třeba smog. Tato léčivka je tedy rostlinka velmi čistomilná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.