Rumburku se říkalo Malá Paříž severu – najdete tam loretu, rozhlednu i zvědavou uličku
Rumburk je město v nejsevernější části České republiky - leží ve Šluknovské pahorkatině, protéká jím říčka Mandava a jeho obyvatelé mají mnohem blíž do německého Saska než třeba do Děčína. Ten je od Rumburku vzdálen zhruba 50 minut autem. Součástí Rumburku jsou hraniční přechody.
„Rumburku se kdysi říkalo malá Paříž severu. Tomu odpovídá i ta architektura – je tam mnoho vil, ale nejzajímavější je asi barokní loretánská kaple nebo morový sloup na náměstí. Máme tady ale i vesnickou architekturu nebo Strážný vrch s křížovou cestou či oblíbené výletní místo na Dýmníku, s rozhlednou,“ vypočítává Martin Hýbl, starosta města Rumburku zvolený za ANO.
Největším lákadlem obce je barokní areál Lorety u kostela sv. Vavřince. Loreta patří k poutním místům Českého Švýcarska a je přístupná celoročně – pořádají se tam mše, výstavy a koncerty.
Loretě se také někdy říká svatá chýše – jde o věrnou kopii italské předlohy v Nazaretu. Je obklopena ambitem se čtyřmi rohovými kaplemi a jsou tam zdobené „svaté schody“ s dřevěnými sochami.
Mezi zajímavosti města patří také Šmilovského ulička. Je to ulička, ve které je řada podstávkových domů, a říká se jí také Zvědavá. Je to proto, že domy jsou postaveny tak, každý domek vykukuje zpoza toho předcházejícího.
Na vrcholu Dýmníku se nachází fotbal/golfové hřiště s 18 jamkami, které je zajímavé tím, že hostilo Mistrovství světa ve fotbalgolfu. Nejen domácí, ale i turisty s malými dětmi pak jistě zaujme i řada nových dětských hřišť.
7. září v Rumburku startuje amatérský cyklistický závod Tour de Zeleňák – letos slaví už 40. výročí! A 14. září se uskuteční Loretánské slavnosti s historickými dílničkami a hudbou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.