Rudické kolíbky v Moravském krasu jsou z vápence. Přitahují výletníky i filmaře
V Moravském krasu, jen pár minut chůze od Rudic na Blanensku, se nachází unikátní vápencový útvar pojmenovaný Rudické kolíbky. Své jméno dostalo skalní městečko kvůli neobvyklému vytvarování.
„V některých skalách jsou malé prohlubně, do kterých prý dřív matky pokládaly svoje děti. Od těch dob se jim proto říká kolíbky,“ vysvětluje speleolog a starosta Rudice v jedné osobě Roman Šebela. Podle něj ale není vyloučené, že kolíbku připomínal lidem prohnutý tvar samotného amfiteátru.
Areál už několikrát přitáhl pozornost filmařů a televizních štábů. „Je to krásné romantické místo. Není divu, že se tu natáčely hlavně pohádky. Například Sedmero krkavců, Tajemství potoků anebo Jak přišli kováři k měchu,“ vypočítává starosta. Obec teď dokonce vydala leták, který má místo propagovat právě prostřednictvím filmů, které se tu natáčely.
Archeologové zjistili, že areál Rudických kolíbek byl v minulosti trvale obydlený. „Před dvanácti tisíci lety místo obývali lovci sobů,“ upřesňuje Roman Šebela. Dnes místo vyhledávají pěší turisté i ti, kteří holdují horolezectví. Strmé členité skály jsou jako stvořené ke zdolávání. Tomuto koníčku se zde mohou vyznavači lezení oddávat zcela legálně, slézání skal je povolené, jen někdy se dočasně omezuje kvůli hnízdícím ptákům.
Jen pár kroků od Rudických kolíbek se nachází další unikátní přírodní úkaz. Jde o takzvané Rudické propadání Jedovnického potoka. „Potok se propadá do hloubky 90 metrů a pak vyvěrá na povrch u známé Býčí skály,“ popisuje Roman Šebela.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Evropa je v průmyslu jak nahý v trní. Budoucí válčiště budou ovládat robotické systémy, věří Hynek
-
Zástupci Ruska a USA budou o víkendu jednat o míru na Ukrajině. Vyjednavači se sejdou na Floridě
-
Pro využití ruských aktiv není právní opora, říká Staněk. Podle Farského je to nejvýhodnější řešení
-
Odklon Evropy od ruského plynu měl přijít dávno. Slováci a Maďaři na něm nejsou závislí, míní expert





