Rozhledna na Hořidlech aneb Opomíjená signální hora

26. říjen 2018

Ještě po válce stávalo na Hořidlech pohostinství s vyhlídkou. Mnohem dříve tady zapalovali ohně, aby hořely a upozorňovaly okolní města (dokonce i Prahu) na to, že se ze severu blíží nepřítel. Na současnou rozhlednu z roku 2008 dojdete po hezkých lučních cestách od Chotiněvsi, Jištěrp, anebo Horní Řepčice.

Lokalita: kopec Hořidla západně od obce Chotiněves

GPS: 50°32'27.482"N, 14°15'59.911"E

Nadmořská výška: 371 m

Celková výška: 14 m

Otevírací doba: celoročně voně přístupná

Výhled: České středohoří, Buková hora, Dokská pahorkatina, Ještěd, Říp

S nápadem vystavět na Hořidlech rozhlednu přišli pánové Procházka a Andrýsek z Třebutičky kolem roku 2008. Ještě téhož roku byla rozhledna zkolaudována, to je rychlost!

Pod rozhlednou je zázemí pro turisty, lavičky, stoly, dokonce ohniště k opékání buřtů. Poblíž stojí i veliký kámen, který by se v budoucnosti měl stát místem setkávání okolních obcí jako výraz spolupráce a přátelství.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...