Rozhledna na Hořidlech aneb Opomíjená signální hora

26. říjen 2018

Ještě po válce stávalo na Hořidlech pohostinství s vyhlídkou. Mnohem dříve tady zapalovali ohně, aby hořely a upozorňovaly okolní města (dokonce i Prahu) na to, že se ze severu blíží nepřítel. Na současnou rozhlednu z roku 2008 dojdete po hezkých lučních cestách od Chotiněvsi, Jištěrp, anebo Horní Řepčice.

Lokalita: kopec Hořidla západně od obce Chotiněves

GPS: 50°32'27.482"N, 14°15'59.911"E

Nadmořská výška: 371 m

Celková výška: 14 m

Otevírací doba: celoročně voně přístupná

Výhled: České středohoří, Buková hora, Dokská pahorkatina, Ještěd, Říp

S nápadem vystavět na Hořidlech rozhlednu přišli pánové Procházka a Andrýsek z Třebutičky kolem roku 2008. Ještě téhož roku byla rozhledna zkolaudována, to je rychlost!

Pod rozhlednou je zázemí pro turisty, lavičky, stoly, dokonce ohniště k opékání buřtů. Poblíž stojí i veliký kámen, který by se v budoucnosti měl stát místem setkávání okolních obcí jako výraz spolupráce a přátelství.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.