Půjčit si semínka pro svou zahrádku můžete i v Lounech

27. březen 2017

Semínkovna chce vrátit do českých zahrádek původní druhy rostlin. Šířit byliny i květiny geneticky neupravené a nepřešlechtěné. Pobočky Semínkovny zakládají dobrovolníci po celé republice. Minulý týden měla premiéru lounská pobočka. O její provoz se postará tamní muzeum.

Za nápadem založit v Lounech Semínkovnu stojí Veronika Kučerová. „Lounsko je úrodná a tradiční zahrádkářská oblast. Věříme, že o Semínkovnu bude zájem.“

Semínkovna funguje jako knihovna – přijdete, vyberete si, půjčíte si a vrátíte. Semínka jsou roztříděna v malých sáčcích s popisem. Ten, kdo si semínka půjčí, měl by část vypěstovaných rostlin nechat na semeno a tuhle svou sklizeň zase do Semínkovny vrátit.

„Když se úroda nevydaří nebo si člověk na semenaření netroufá, nevadí. Není to povinnost,“ říká paní Veronika. Ovšem kdyby semínka nevracel nikdo, princip fungování Semínkovny by byl ohrožen.

Semínkovna Louny

Do začátku dostala lounská Semínkovna semínka třeba od už fungující Semínkovny v Litoměřicích. Pytlíčky se semínky ale nosili už při otevření pobočky i obyčejní lidé. Jde hlavně o byliny a květiny, ale Semínkovna přivítá i semínka zeleniny a dalších plodin.

„Zdarma si můžete půjčit až pět balíčků semen. Semínkovna je otevřená ve stejných časech jako muzeum,“zve všechny do Semínkovny Jana Mourková, která má její provoz na starost.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.