Přírodovědci v Poohří zachraňují vzácnou užovku

23. červenec 2018

Spolek přírodovědců Zamenis zachraňuje v Poohří už více než 10 let vzácnou užovku Aeskulapovu, neboli stromovou. Jde o největšího, navíc nejedovatého, hada, který žije v České republice.

„Jde o jednu z mála populací v Česku, ale tato je kryptická, tedy izolovaná, v Poohří mezi Ostrovem nad Ohří a Chomutovem,“ uvedl chovatel hadů plzeňské zoo Jan Dohnal, který se na záchraně vzácných hadů také podílí.

Izolovaný výskyt užovky stromové v údolí Ohře mezi Doupovskými a Krušnými horami, kde je podle studie 400 až 600 jedinců, patří mezi tři ostrůvkovité evropské oblasti – další jsou v Německu a Polsku.

Spolek Zamenis působí od roku 2006 v Osvinově. Pro záchranu užovky buduje umělá líhniště, pečuje o kamenné zídky, provádí další výzkum a systematické sledování populace a osvětu. Lidé se mohou s hadem setkat a seznámit s jeho ochranou v místním infocentru.

Vznik odloučené populace v Poohří se vysvětluje buď tím, že jde o důsledek expanzí Římanů, kteří užovku uctívali jako symbol lékařů, případně se tvrdí, že tam byla vysazena rodinou Mattoni na konci 19. století.

autor: ČTK
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.